Кристиано Роналдо влиза в Евро 2020 (или 2021) с твърдата решимост да стъпи еднолично на трона на най-велик играч в историята на континенталния турнир. И това не е някакво лично и субективно мнение, а съвсем ясна присъда, дадена от безпристрастния съд на историята и статистиката.

Всъщност, той вече е номер едно за континенталните турнири, а това лято може да го направи недостижим за години напред. Може би дори - завинаги.

На 36 години Кристиано започва петото си европейско първенство като капитан на Португалия. Никой играч в историята не е гастролирал пет пъти на форума. Дебютира през 2004-а, когато България игра за последен път на турнира. И е невъзможно да се отрече какво постигна Роналдо в историята на една от най-големите надпревари в световния футбол.

Цифрите и рекордите са изумителни.

Освен петото, рекордно участие, има още нещо, което вече не може да му бъде отнето и едва ли някога ще бъде надминато. Португалската суперзвезда вкара и на четирите европейски първенства, на които игра. Никой друг не го е правил.

Номер 7 на "мореплавателите" е с 21 мача и 9 гола на финалните фази от надпревата.

По изиграни двубои и минути (1795) е категоричен номер едно в историята. По попадения е равен единствено с Мишел Платини, който вкара девет пъти само в рамките на Евро 1984, и то само в пет мача! Гол на старта за Португалия срещу Унгария на 15 юни ще го възкачи на трона като едноличен лидер и по този показател.

Единствен, който изглежда заплаха в тази графа, е Антоан Гризман. Френският нападател има 6 попадения на финали, а сега отново отборът му е сред фаворитите. Гризу може да отнеме тази корона на Роналдо на теория, а и двамата ще имат прелюбопитна пряка среща в групата (на 23 юни).

Този сблъсък между Франция и Португалия е и двубой на актуалните световен и европейски шампион.

Само в името на абсолютната точност: Кристиано има още 31 гола в европейски квалификации, което вече е категорично и неоспоримо постижение номер едно.

Роналдо игра два финала на европейски първенства, има титла и второ място. Три пъти е бил на полуфинал. С 11 победи в мачове на финални турнири той е на върха и по този показател, равен със Сеск Фабрегас, Андрес Иниеста от испанския тим, спечелил два пъти титлато през 2008-ма и 2012 г. Още един успех това лято го изстрелва на върха и тук.

Ако се задълбочим още в статистиките, виждаме как показателят "шутове на европейски финали" е битка само с един победител. Роналдо е стрелял 122 пъти към противниковните врати на Европейски първенства, а вторият Тиери Анри е с... 52.

КР7 ще гони история и по показателя "асистенции". Сега е с пет, колкото имат Дейвид Бекъм и още четирима играчи в историята. С шест на върха е чехът Карел Поборски, така че тук Роналдо има нужда от два голови паса, за да стане едноличен лидер.

Ако ви е уморила тази дълга листа с рекорди, потенциални такива и графи с "номер едно", ето ви нагледно как изглежда траекторията, измината от Кристиано Роналдо на европейските първенства:

Евро 2004

На 19 години Кристиано играе вдъхновено за домакините на турнира, вкарва още в мача на откриването, но Португалия губи с 1:2 от Гърция. Бележи още един гол на полуфинала за успеха с 2:1 над Нидерландия, пропуска златен шанс да изравни в края на финала и плаче след 0:1 от Гърция. Завършва турнира с два гола и две асистенции.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Евро 2008

Роналдо получава капитанската лента месеци преди турнира, въпреки че е само на 24. Вкарва гол при победата над Чехия в групата (3:1), завършва надпреварата на четвъртфинал след 2:3 от Германия с 1 попадение и 1 асистенция в личния си актив.

Евро 2012

Кристиано класира отбора почти еднолично, след като вкарва два пъти срещу Босна в баражите. На финалите бележи двете попадения за 2:1 срещу Нидерландия в решаващия мач от групата, след това наказва Чехия със страхотен гол с глава на четвъртфинала. На полуфинал Испания елиминира Португалия с дузпи, като Роналдо трябва да бие петата, но до нея не се стига.

Евро 2016

След проблеми в първите два двубоя срещу Исландия и Австрия, Роналдо вкарва два пъти на Унгария (3:3) и точката класира отбора за елиминациите. Там отново не му върви и срещу Хърватия, и срещу Полша, но на полуфинала с Уелс е главен герой с гол и асистенция.

Португалия влиза във финала, но в 25-ата минута разплаканият Кристиано е сменен заради травма след тежко единоборство с французина Дмитри Пайе.

Ръководи като втори треньор играта на своите край тъчлинията, за да изстрада титлата, спечелена с гол на Едер в продълженията.

Шампион най-сетне, от четвърти опит!

Равносметката:

Четири участия, една титла, един загубен финал, един загубен полуфинал, едно отпадане на четвъртфинал.

9 гола и 5 асистенции на финали, 31 попадения в квалификации.

*И още един любопитен детайл. На световни първенства Роналдо далеч не е толкова успешен. Ако никога не е отпадал преди четвъртфинал на европейско, Кристиано никога не е играл на тази фаза на Мондиал.

Отпадна три пъти на осминафинал (2006, 2010, 2018 г.), вкарвайки по един гол на първите два турнира срещу Иран и Северна Корея, както и четири на последното световно.

През 2014-а Португалия даже не мина групата, а Кристиано пак завърши с едно попадение - срещу Гана.

Снимка: Getty images