България записа страхотна победа над домакина Италия на Евро 2020 до 18 г. във волейбола, с което спечели първото място в своята предварителна група.

Тимът на селекционера Мартин Стоев удари "скуадра адзура" с 3:2 (-16, 13, 24, -21, 11), с което запиха трети успех от три мача на първенството.

Така българите са на европейски полуфинал срещу втория в другата група - Чехия. Мачът е в събота от 18 ч наше време в Лече.

Другата двойка е Италия - Полша, като този двубой е след завършването на срещата на нашите.

Отборът на Стоев започна малко притеснено срещу домакините и даде първия гейм. Но след това нямаше и следа това поведение, за да се стигне до обрат.

Топреализатор за България бе Георги Татаров с 19 точки (3 аса), 18 добави Александър Николов (1 ас, 3 блокади). С 16 се разписа Владимир Гърков (1 блокада), а Лазар Бучков реализира 11, от които 7 блокади.

"Влязохме сковано в мача. Не можахме да бием сервис в началото, допуснахме много грешки - коментира Стоев пред BGvolleyball. - Затова накарах момчетата да изпълняват сервис-флот, за да намалим грешките и да играем на вариант блок- защита. Това даде резултат. Във втората част бяхме водещият тим на полето. Третият гейм бе много важен. Освен борбеност и воля, се видя, че имаме и достойни смени.

Като цяло това е много, много важна победа. На момчетата непрекъснато им се говори, че трябва да умеят да играят под напрежение. Показаха, че могат. Ако искаме да печелим трябва да бием силните. Направихме го в този мач, сега остават най-важните двубои в спора за титлата

Ще играем срещу Чехия на полуфинал, който с второто си място, трябва да е по-слабият отбор в другата група. Имаме два дни да изчистим главите си, да си починем и да се подготвим по-най-добрият начин за финалната фаза."

Стартов състав: Стоил Палев, Георги Татаров, Александър Николов, Владимир Гърков, Лазар Бучков, Ивайло Дамянов, либеро Калоян Вълчинов (Борислав Николов, Християн Великов, Венислав Антов).