България започна с победа квалификациите за Европейското първенство по волейбол.

Родният тим победи Австрия с 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 25:22) в първия си мач от група "В", която се провежда в израелския град Хадера.

По този начин България се изравни с Австрия на първата позиция. Двата тима имат по една победа, но днешният ни съперник има по-добра геймова разлика, след като вчера постигна чиста победа с 3:0 над Израел.

Утре от 19 часа България ще има шанс да излезе еднолично на върха и да направи огромна крачка към Евро 2021, когато се изправя срещу тима на Израел, сочен за тотален аутсайдер в групата.

Трите тима в тази група ще играят по два пъти помежду си в рамките на тази седмица, като на Европейското първенство ще отиде заелият първа позиция.

Днес определено можем да кажем, че България не изигра най-силният си мач, но индивидуалната класа на Цветан Соколов, завършил с най-много точки в срещата, както и перфектните сервиси на Тодор Скримов се оказа решителни.

Снимка: CEV.еu

България започна мача с доста агресия и рискове в началния удар и атаките си, като това се оказа успешен ход, дал ни аванс от 5 точки при 10:5.

В този момент обаче австрийците решиха да отговорят със същата доза агресия и рискове, като нещата се обърнаха в тяхна полза. Съперникът ни изравни до 11:11, а на втората техническа пауза се оттегли с аванс от 16:14.

За щастие нашите момчета се събудиха, като най-вече благодарение на три аса на Тодор Скримов и атаките на Цветан Соколов, успяха да обърнат развоя на гейма. Той бе заслужено спечелен от България с 25:21.

Втората част вървеше равностойно, но след 16:16 нещо в нашия тим тотално се обърка. Грешките започнаха да се редят една след друга, а и отсреща имахме непреодолим австрийски блок, който тотално ни отчая.

Австрийците натрупаха набързо аванс от 22:17, при който Силвано Пранди реши да даде почивка на най-опитните ни състезатели, отписвайки тази част. До края съперникът ни спокойно си затвори гейма с 25:20.

Снимка: CEV.eu

Третият гейм до голяма степен приличаше на първия. България натрупа ранен аванс, който астрийците стопиха до 16:15 в средата на частта.

За щастие нашите момчета направиха няколко успешни блокади, които им дадоха аванс от 21:18, нараснал до 23:18. Геймът пък бе затворен с резултат 25:19.

Четвъртият гейм бе най-опсорваният в мача, като през цялото време вървеше точка за точка, а нито един от двата тима не успяваше да се откъсне до самия край.

Тогава и с доза късмет, България успя да направи брейк с три поредни точки, които в крайна сметка се оказаха решаващи.

При 22:21 в наша полза, Алекс Грозданов изпълни лек сервис, който обаче се удари във филето на мрежата и падна в австрийското поле.

Тази ситуация бе последвана от силен сервис на Грозданов, който принуди австрийците да сбъркат, а България вече водеше с 24:21.

И вместо да затвори мача - най-опитният Цветан Соколов прати топката в аут от наглед лесна за неговите стандарти позиция. За щастие точка по-късно той получи нов шанс, който вече не изпусна и донесе 25:22 за нас в гейма, и 3:1 в мача.