Българският национален отбор по волейбол за юноши до 19 години се класира на полуфинал на Световното първенство в Иран.

Момчетата на Мартин Стоев сразиха европейския шампион Италия в невероятна драма с пет гейма - 25:27, 27:25, 21:25, 31:29, 18:16. 2 часа и 26 минути бяха нужни, за да стане ясен победителят.

Мачът беше изключително оспорван и в него и двата отбора заслужаваха да продължат напред, но нашите показаха по-здрави нерви в заключителните моменти на финалния тайбрек.

В крайна сметка България е на полуфинал, където ще се изправи срещу отбора на Русия, който категорично победи Браизлия с 3:0 гейма. Нашите загубиха единствено от руснаците в груповата фаза

За битката на мача с Италия подсказва и броят спечелени точки - двата отбора взеха по 122.

Снимка: FIVB

Синът на Владимир Николов - Александър, бе най-добрият реализатор за България със своите 28 точки. Венислав Антов добави 20, а Владимир Гърков завърши с 14.

За италианците най-резултатен бе Лука Поро с впечатляващите 33 точки.

С този успех "лъвчетата" се класира за полуфинали след 20 години пауза. За последно Брунко Илиев извежда селекцията ни набор 1983/84 ни до бронзови отличия, отново на същото място - Иран.

България този път стигна до полуфинала след победи над Тайланд, Белгия и Камерун в груповата фаза, както и над Египет и Италия в елиминациите.