България претърпя първата си загуба на Европейското първенство по волейбол за мъже.

Нашите загубиха тежко от Италия с 1:3 гейма (17:25, 18:25, 25:17, 12:25) в третия си мач от надпреварата.

В Острава изцяло подмладеният отбор на Скуадрата с играчи под 25-годишна възраст надделя над нашия тим по подобие на мача в Лигата на нациите по-рано през годината.

Нивото на хората на Силвано Пранди бе много по-разочароващо спрямо победите срещу Черна гора (3:0) и Чехия (3:2).

Нашите изиграха посредствени първи два гейма, а добрите впечатления от силния трети гейм бяха бързо заличени от кошмарен четвърти, в който италианците поведоха с десет точки в средата му и спечелиха с 13 разлика.

Този мач бе ключов за класирането в групата и добра възможност за нашите да се утвърдят като лидер в нея. Представянето им обаче показа, че Италия го заслужава повече и го постига с трета поредна победа. За нашите предстои много тежък мач срещу полуфиналиста от Лигата на нациите Словения във вторник, а загуба там ще влоши допълнително ситуацията.

Цветан Соколов бе най-резултатен за нашите с 15 точки, а Алесандро Микиелето с 14, Даниеле Лавия с 14 и Симоне Анзани с 12 подпечатаха победата на Скуадрата.

Мачът започна със сгрешен сервис на Симоне Джанели. Последва серия от успешни атаки и на двата отбора. Една такава на Цветан Соколов направи резултата 5:5. Последваха още две точки за България до 7:5, но след това италианците влязоха в серия от четири поредни точки. Нашите успяха да съкратят до две точки изоставане след атака на Цветан Соколов за 9:11. Дойде обаче нова серия за Скуадрата и успешна атака на Даниеле Левия за 17:11. Разликата се запази и в края Джулио Пинали и сгрешен сервис на Соколов доведоха до 19:25 в полза на италианците.

Вторият гейм също започна точка за точка и 3:3. Последва добра атака на Скримов и сгрешен сервис на Соколов. Скримов направи хубав ас за 6:5, но след това сгреши от началния удар. Добра блокада на италианците и точка на Джанели им донесе преднина от 8:6. Нашите направиха една от редките си точки на блокада, за да изравнят за 9:9. В този период и двата отбора се защитаваха прекрасно и станаха интересни дълги разигравания. Две поредни атаки през центъра на Колев и

Грозданов донесоха рядък аванс на България - 12:11. Блокада на Джанели срещу Скримов и ас на Пинали върнаха големия аванс за Италия - 16:13. Сгрешен сервис на Грозданов и лошо посрещане на Скримов плюс ас на Галаси направиха резултата кошмарен - 15:22. Нов сервис в аут донесе геймбола за Италия, а той бе реализиран от Лавия за крайното 25:18.

Третата част започна позитивно за България с добра игра в защита. Атака на Соколов и ас на Скримов направиха резултата 4:1. Настроението в отбора ни се покачи и супер блокада на Атанасов направи резултата 9:3. Атака на Анзани през центъра направи резултата 7:12 за нашите. Блокада на Алекс Грозданов възстанови преднина от шест точки - 14:8. Атака на Цецо Соколов, ас на Грозданов, успешна блокада и атака на Скримов през центъра донесоха четири поредни точки за 20:11. Последва очакван спад в играта ни предвид голямата преднина, но геймболът бе въпрос на време и той дойде при 24:16. Красива пусната топка на Сеганов донесе успех с 25:17.