Волейболистките на САЩ спечелиха за първи път олимпийската титла, а това злато означава, че Щатите ще завършат като №1 по спечелени медали на Олимпиадата в Токио. Американките бяха категорични във финала срещу “черната си котка” Бразилия, побеждавайки южноамериканките с 3:0 (25:21, 25:20 и 25:14).

Така те донякъде взеха реванш за загубените два финала срещу този съперник - в Пекин и Лондон.

Титлата в женския волейбол е злато №39 за американската делегация и така те ще спечелят класирането по медали, изпреварвайки големия си противник Китай.

Волейболистките на треньор Карч Кирай се справиха с бразилките за едва час и двадесет и две минути волейбол, като водеха в резултата през цялото време.

Най-резултатна за САЩ бе Андреа Дрюс с 15 точки. Още 14 прибави Мишел Барч-Хакли, а с 12 точки остана Джордан Ларсън.

За Бразилия Фернанда Родригес направи 11 точки, а 10 реализира Габриела Брага Гимараеш

За старши треньора на САЩ Карч Кирай това е четвърто олимпийско злато. Той има две титли като играч във волейбола, една в плажния волейбол и сега една като треньор на женския състав.

Сърбия остана с бронза след 3:0 над Република Корея в малкия финал.

По-рано днес САЩ триумфира и в женския баскетбол.