Елман заяви че въпросът за евентуалното помилване на 21-годишния Майкъл Шийлдс трябва да бъде обсъден в парламента, предаде БГНЕС.
Въпреки че едно от обжалванията на присъдата беше отхвърлено, Елман каза, че депутатите трябва да преразгледат случая. Това става, след като съветникът от Ливърпул Джо Андерсън получи писмо, написано от името на българския президент Георги Първанов, в което се казва, че властите в София няма да оправдаят Шийлдс, но това може да направи правителството на Обединеното кралство.
В обръщение към Камарата на общините, Елман заяви, че има объркване по въпроса дали българските или британските власти трябва да обмислят въпроса за помилване на Майкъл Шийлдс. Тя каза, че парламентът трябва да обсъди темата и да излезе, ако не с решение, то поне с декларация.
Помилване от страна на България ще поиска и евродепутатката Арлийн Маккарти, заяви самата тя за в."Сега". Маккарти, която е активист в кампанията в подкрепа на фена на Ливърпул, поискала среща с президента Георги Първанов. Бих приела и среща с вицепрезидента на България, знам, че той се занимава с помилванията, поясни евродепутатката. Известна ми е възможността да се използват клаузите на Конвенцията за трансфер на осъдени лица, но аз смятам, че Шийлдс трябва да бъде помилван от България и дори да се търси двойно помилване - от Лондон и от София, казва Маккарти. Основание за искането й били нови доказателства, които показвали, че Шийлдс е невинен.
Вчера бе съобщено, че Майкъл Шийлдс ще се яви на детектора на лъжата, за да докаже своята невинност. Изследването ще бъде направено в затвора.
Запалянкото на Ливърпул от района Едж Хил беше осъден за опит за убийство през 2005, но винаги е твърдял, че е невинен. Българският съд пренебрегна самопризнанията на друг английски фен- Греъм Санки, който призна, че е хвърлил паве във въпросния инцидент по потърпевшия барман - 25-годишния Мартин Георгиев. Боят се случи в курорта Златни пясъци след победата на Ливърпул над Милан във финала на европейската Шампионска лига в Истанбул. След инцидента последва мащабна кампания в подкрепа на Шийлдс (тогава 18-годишен) от Великобритания. Първоначално Шийлдс бе осъден от Варненския съд на 15 години затвор в България и 200 000 лева глоба, но по-късно присъдата му бе намалена от Върховния съд на 10 години и той беше прехвърлен в британски затвор през 2006 година. През ноември той беше преместен в затвора “Хиндли“ в Уигън.