МОН настоява: Няма грешка в задача №7 на матурата по БЕЛ

Няма нарушена граматична норма в задачата, категорични са от министерството

Обратно в новината

Коментари - МОН настоява: Няма грешка в задача №7 на матурата по БЕЛ | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Вижте в каква логическа безмислица и направо глупост се върти и Министерството на просветата, подобно на прокуратурата в поредната й поръчкова акция срещу Иванчева: Хем обявява, че няма нищо грешно в този въпрос, хем ... ТЕ ГО МАХАТ ОТ ОЦЕНЯВАНЕТО НА ИЗПИТА ЗА КАНДИДАТИТЕ!?!? Ами след като няма нищо грешно, споре вас, ЗАЩО ГО АНУЛИРАТЕ БЕ!?!? Точно както Борисов на времето спря пректи с европари ЗА МИЛИАРДИ, И СЪЩЕВРЕМЕННО ЗАЯВИ, ЧЕ ... НЯМАЛО НИЩО НЕРЕДНО В ТЕЗИ ПРОЕКТИ!?!?! Изобщо България момента представлява ПЪЛНА ЛУДНИЦА, И ТЯ Е НАПРАВЕНА ТАКА ТОЧНО ОТ УПРАВЛЯВАЩИТЕ И ПОЛИТИЦИТЕ, И КУКЛОВОДИТЕ ИМ, което освен за морала им показва красноречиво и колко е акълът им!

Даа, всеки българин, чийто майчин език е българският в случая би членувал "комисията", а ако се отнася за неопределена комисия би написал "една комисия" или "една от комисиите", така че грешката е очевидна, както са очевидни и резултатите от "работата" на МОН през последните вече почти 30 години. Най-добре ще е обаче родителите да сезират Съда, тъй като за разлика от събраните по кой знае какви критерии "експерти" от МОН, сред съдиите все още се намират грамотни хора.

MON - prostotia i polovna!!!!!!!! Sramuvam se!!!!!

Тук най-вероятно се касае за недоглеждане и за изпускане на думичката "изпитната", но МОН не желае да признае гафа и "се запъва като магаре на дъсчен мост"!!!

Истината е, че изречението "Убедително написаното писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли комисия" може и да е вярно граматически, но смислово е абсолютна боза. Ако кандидатът се явява на няколко комисии, може и да е вярно -впечатлил е една от тях. Но всички знаем, че писмо при кандидатстване се пише само до една комисия. Никой не пише писмо до няколко комисии едновременно, които ще го оценяват различно. Абе чудят се как да се оправдаят за сметка на децата. А като знам, че те трябва да са тези, които да ги боли за образованието на децата. Ама не би- егото им е по-важно.

вода измъкнаха тези от МОН, само и само да оправдаят пропуска си!

А колко по-лесно и почтено щеше да е просто да се извинят! Като истинско министерство, а не като фалшификатите, които имаме!

Комисия в случая трябва да се членува, имайки предвид точно тази комисия, разгледала мотивационното писмо на кандидата. Все едно да кажем Изпълнението на младия пианист впечатли публика или Хора в България мислят, че...

Като професионалист в областта на събирането и разпространяването на информация ви казвам, че не е възможно да знаеш как е написано писмото, какъв е кандидатът и какво впечатление е направило писмото на комисията, а да не знаеш нищо за комисията. Това е все едно да кажа, че съм видяла вчера Пена да излиза от апартамента на съсед. Пена може да спи с кой да е съсед, ама нали съм видяла от кой апартамент излиза.

Това всичко, което се написал(а) не важи за България - казва ти го друг специалист по информация. И веднага пояснявам и защо. То е твърде логично и прекалено ясно за Министерството на образованието и изобщо управляващите и политиците в България, които са доказани дебили и не могат и не искат да разберат, че в случая не става дума за тях, а за децата ни, за бъдещето и образованието и че ако дори и за секунда преглътнат патологочното си его заради дълбоките им комплекси, породени от дебилщината им, ще разберат че просто трябва да се извинят и да приемат грешката си - това поне и дебил би разбрал, но не и нашите дебили! Те се запъват като магаре на мост в простотиите си и това може да се види на всички нива на управлението, дори и на най-горните!

Явно вълната на масовото неграмоетие и безхаберие е заляла вече и МОН, щом и от там започнаха да говорят глупости и да сричат на полу-български - полу-цигански...

"Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли комисия". Изречението може да стане по-правилно и нормално ако малко се измени. В този вид не приемливо. Например може да се каже "комисия от експерти". Тогава може да не се членува. Ако комисията е неопределена, тогава може да се постави пред думата "една" - впечатли една комисия. През последните години редакторите упорито премахват един, една, едно пред съществителните, когато са неопределени. Вчера попаднах на текст от 30-те години на 20-ти век, написан на правилен български език. Никъде пред неопределените съществителни в единствено число един/една/едно не беше премахнато. В случая един/една/едно играе ролята на неопределителен член . Все още в говоримия език нормално се казва например "Срещнах един познат", а не "Срещнах познат", "Изядох една ябълка", а не "Изядох ябълка" и т.н. и т.н.

това което казват ,че е верно е напълно погрешно . може да е верно за друг език ,но не и за българския . правят се на модерни . измислят нова граматика.

Има хора, които печелят пари от това. Първо правят някакви ненужни промени, след това изследват промените и пишат дисертации за които получават титли и пари. Има много и различни примери за това. Сега всеки, който иска да звучи модерно използва за щяло и нещяло глагола "случва се" и производни на него, като напр. "случващото се". Само до преди десетина години подобна употреба беше напълно чужда за българския език. Нормалният въпрос доскоро беше "какво става при вас". Днес "модерният" българин казва "Какво се случва при вас?" Освен всичко друго, само за да се употреби модерния днес глагол "случва се" се пренебрегват най-малко седем-осем негови синонима, в резултат на което езикът обеднява. През последните години упорито се прави опит да се премахнат думи като "колежка", дори "учителка" и др. и се заменят със съответните имена в мъжки род. За да спази измислените правила човек трябва да каже "спах с един колега" , вместо "спах с една колежка" , с риск да бъде квалифициран като гей .

"Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли комисия". Изречението може да стане по-правилно и нормално ако малко се измени. В този вид не приемливо. Например може да се каже "комисия от експерти". Тогава може да не се членува. Ако комисията е неопределена, тогава може да се постави пред думата "една" - впечатли една комисия. През последните години редакторите упорито премахват един, една, едно пред съществителните, когато са неопределени. Вчера попаднах на текст от 30-те години на 20-ти век, написан на правилен български език. Никъде пред неопределените съществителни в единствено число един/една/едно не беше премахнато. В случая един/една/едно играе ролята на неопределителен член . Все още в говоримия език нормално се казва например "Срещнах един познат", а не "Срещнах познат", "Изядох една ябълка", а не "Изядох ябълка" и т.н. и т.н.

МОН настоява: Няма грешка в задача №7 на матурата по БЕЛ Нема и да има! Селенията по държавната администрация е тотална...

МОН кога ще се яват на матура!?!

Няма грешка... ако си циганин...

Как се пише гьонсурат?

Може с ер малък /ь/ в края. Зададох на ИБЕ /ибе в случая не е диалектно произношение на един познат български глагол, а и Институт за български език/ един въпрос, малка провокация - как е правилно да се напише прилагателното "пипончест". Не ми отговориха. Явно първо не знаят думата, второ не знаят произхода й и не знаят какво би било правилното изписване.

Може и да няма грешка във въпрос 7, но и няма смисъл в изречение "б", все едно мигрант си е кълчил езика да я каже тази безмислица. Толкова ли не можаха великите експерти да измислят някакви смислени изречения на чист български език? Дъщеря ми също е сред зрелостниците и учи до побъркване , за да може някакви неграмотни, мързеливи и безотговорни търтеи да се изгаврят с труда и. Добре, че наесен отлита към Англия, че вече нямам нерви от образованието в България. Как, пък нито един път МОН, инспекторати, директори на училища - не си признаха вината и не се извиниха?!?

Няма грешка в задачата...има грешка в мон и то не една

Поредното доказателство, че в МОН абсолютно всички, барабар с чистачката са АБСОЛЮТНИ НЕКАДЪРНИЦИ ! ДЕТЕТО МИ НЯМА ДА УЧИ И РАБОТИ В БЪЛГАРИЯ ! МАЙНАТА ВИ ! Живейте си мизерния животец шушумиги нещастни !

Вмирисани от безделие и неграмотност претенциозни глупачки от министерството управлявано от безлично априловско Гоче съчиниха едно почти безмислено изречение.Абе просветни уроди това,че няма нарушение на граматични норми не прави изречението коректно за целта на изпита.Целта на вербалното или писменото изразяване е да отрази ясно,смислено и конкретно онова,което искаш.Така,че освен граматически норми изречението е подчинено и на смислова норма,за която явно нямате гънки в мозъка.

Това изречение в момента звучи все едно емигрант говори български или пък рускиня. Те често имат пропуски при членуването на думи и пропускат предлози също така.

лелееее, колко много коментарии не се допускат, комуняжката цензура се вихри с пълна сила, а неграмотните побеждават...

"Младо и хубаво момиче чака дете от президент." Ето тук, ако се членува "президент", би било грешка...

всички го знаем кой точно е :)

в този случай правилното на български би било да се напише "от бивш президент", но какво да се прави, простотията е повсеместна.

Бивш президент няма. Който е бил президент, към него си остава обръщението "президент" и след мандата /не запазва правомощията на активния президент, разбира се/. Военните звания (о.з.), депутатите, съпрузите...те могат да бъдат бивши. Но няма бивша рожба - както лична, така и на народа.

президент е изборна длъжност, която изпълняваш, докато имаш мандат и толкова. И винаги се е говорело за бивш президент, докато по примера на САЩ и наш'те не измислиха, че вече няма бивши президенти. Интересно, че например във Франция, а вероятно и в много други държави нещо не го знаят това и си казват, както е правилно, "бившия президент".

Да, в България е прието да няма обръщение "бивш президент". Казва се например "президентът Желев" или "Последната среща на четиримата президенти". Но пък, където е прието да има такова обръщение "бивш/и", ако искат, могат да ги класират на бивш, по-бивш и най-бивш, за по-ясно кой след кого е бил и кой на кого е бивш.

Нямало грешка ли?!Ами как тогава да признаят тези нещастници, че са гола вода???

Грешка има, при това е очевадна. То тези в МОН отдавна са доказали, че са върховни некадърници.

очевидно нарочно се върви към унищожаване на българския език. Примерно на немски Ich spreche nicht Deutsch е граматически правилно, но смислово е общо-взето идиотщина, но българският просто не е немски, за да създават подобни изкуствени казуси за тестване на бедните ученици.

Отговорът е един и той е Б. Б.

Няма по-големи неграмотници от тези в МОН, не са само матурите, не е само бълграският език, погледнете учебниците по които се учи в училищата, учебните програми и т.н.... Умишлено водят нацията към затъпяване. тези са просто едни бюрократи и нищо повече, експертите им са под всякаква критика.... Народе????

нямало грешка. Завършила съм немска филология, а за да влезна в университета преди много години държахме и тежък изпит по български език.. Комисия трябва да бъде членувана - това е определена комисия, където са подадени документ Ако е повече от една трябваше да пише комисии. По телевизиите даваха един, който е бил последна инстанция при одобрението на текстовете - имаше тънка подигравателна усмивка. Наясно ли сте защо изпращаме децата си да учат в чужбина. Ако искаме да имя промяна, трябва подобни корифеи да бъдат наказвани поне административно.

Тия в министерството са безподобни дръвници. Вместо да защитават езика ни с преподаване на чист книжовен език, легализират нови и неправилни форми на използването му. Това е заразно за настоящите ученици, за които в бъдеще тази очевадна грешка ще е нещо нормално.

Още едно доказателство, колко е некомпетентна държавната ни администрация, в случая МОН!!!

Ами щом настоява за това МОН изводите са следните: или са неграмотни или нямат честта да си признаят грешката, което говори много лошо за тях. Жалко! Пък после що не вярваме на институциите.