"Ню Йорк таймс": Сгради в Букурещ и София са уязвими при земетресения

Балканите не са готови за голям трус, констатира американското издание

Обратно в новината

Коментари - "Ню Йорк таймс": Сгради в Букурещ и София са уязвими при земетресения | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

И това кой го казва, тия дето още строят дървени бараки и им казват къщи, и използват дървени стълбове за електропроводи. При всеки по силен вятър им вдига бараките във въздуха, и милиони остават без ток щото дървените стълбове се чупят. Лелей, тяхното даже при комунизма го нямаше, и сега ще ни дават акъл!

Нашите сгради и да паднат си стоят на място а краварските бараки не може да ги намерите като излезне по силен вятър

в родината ни ще изпопадат само панелките !

Това не е много сигурно, щото точно панелките поемат много добре земетръсите поради конструкцията си

Стил Грета е на мода сега- плаши народа и яка паника и после продавай решения с авансово плащане на зашеметения матрял....

Точно пък американски вестник да ни критикува, е това е дебелоочие! Та нали всяка година гледаме по ТВ, как техните градове се изравняват от вятър и бури! А мине някъде смерч и всичко е подготвено за засяване! Няма къщи, улици, инфраструктура! А колкото до земетресенията, няма по устойчива строителна система от завареноклетъчната структура, тоест на панелното строителство! При 9 по Рихтер ще видим колко от съвременните сгради ще оцелеят и колко ще са щетите по панелните комплекси! Аз лично съм сигурен, че панелките ще оцелеят! За другите не знам!

Кво ли Ще стане по БГ Черноморие "където в периода 2002-2008 ДС/ДПСарската мафия на хидронж. ДОГАН е внесла 70.000 тона ниско качествен ТУРСКИ цимент с повишено с-е хром VI от които сгради в Турция 1999 август падаха като счупени крехи солети Стотици кооперации, блокове, хотели, затворени к-си в Созопол, Царево, Лозенец, Черноморец, Сарафов, Кошари а, Несе ър, Сл. Бряг, Св. Влас, Обзор , Бургас са построени с НЕ качествения турски цимент

защо, бе. даца ме изтрихте, недейте с лошо още в началото на годината - това, че двете кули паднаха, не е тайна нито български саботаж - при това не от земетресение, а от два самолета, факт!

Сградите в България се проектират да понесат до 9 по Рихтер. Надзорите стриктно следят за армировка и бетон вече. Рискови са сградите от преди 80-те години или такива, които са "пипани" по конструкциите след акт 16.

Янките са много по-уязвими към земетресения с техните дървени сглобяеми къщи! Нашите къщи от тухла и камък са 1000 пъти по-здрави, дори и къщи строени преди 100 години не мърдат при досегашните земетресения в България. За разлика от новите къщи в Щатите.

Американци не са и чували дори за държави като България и Албания, ще обсъждат дали сме били уязвими при земетресения!!! Цирк

то и двете кули бяха "несъбарящи" се, ама паднаха - така, че "Ню Йорк таймс" да си останат в Ню Йорк, мерси!

Не я крийте тази новина, ами оставете хората да я прочетат. Нека са информирани.

Демек Таймс ви каза, че новото строителство е по-калпаво от това през 80-те? Дано поне най-новите сгради да са преодолели недостатъците на сивото строителство от 90-те. Ако проблема е само на първите 15 години - всички сгради дасе обследват. Също и сградите от 50-те и 60-е. Вместо това обаче похарчихме милиарди за стиропор и замацахме калпави сгради с боя, че да приличат на нови.....

Нямаме нищо общо с Албания, там дострояват готовите сгради с 30%, пример: 6 етажна сграда, след време дострояват до 8-9

Таймс знаят какво говорят. А надстрояването у нас си е традиция. Що паянтови къщурки станата 3-5 етажни блокчета... А някой строежи са очебино калпави, дори без да ги изследва специалист.. Виснали еркери и тънки или съборени носещи стени са типична гледка в градовете ни. Какво е било качеството на материалите пък , никой не ти казва.

тази статия е написана, за да "налива налива масло в огъня ". Високо рискови са сградите проектирани и построени преди 1960 г.,защото точно тогава анти сеизмичното проектиране и строителство прохождаха в сградостроителството.А след земетресението през 1978 ,когато имаше и човешки жертви в гр.Свищов, българската научна мисъл въведе нови норми за сеизмична устойчивост, при което изчисленията се извършват с компютърни програми и контрола беше стриктен.За съжаление,все още се срещат проекти,при които на проблема се гледа през пръсти.За това вина имат съответните проектанти и корупцията която съществува в общини, надзорни и проектантски фирми.Най-голямата глупост е създаването на надзорните фирми,които на практика обслужват интересите на строителните фирми и нямащи в много случаи интерес от стриктен контрол.Глупост е защото държавата упражняваше контрола чрез "Държавен финансов и технически контрол",прехвърли отговорността в ръцете на частни фирми за строителен надзор ,ръководени в повечето случаи от печалбари и технически неграмотници и резултатите рефлектират в качеството.От друга страна .Вина има имат също Следствената и правосъдна системи, обслужващи интересите на мощните строителни и инвеститорски фирми,които чрез ловки адвокати размиват във времето всякаква отговорност.

Първо земетресението във вранча бе на 04.03 1977 год Второ в БГ компютри се появиха чак през 1984 година макар че 8 битовия се казва правец 82. В стара Загора правеха малко след това така наречения Супер 11 - 16 битов. А програмите на ЦЕССИ се появиха около 1987 година ако не се лъжа. До тогава всичко "на ръка". За това и конструкторите от онова време могат и да оценят резултата получен от РС и да внесат корекции в схемата веднага, а не да се лутат като муИ без глави.

ЦЕССИ - Център за електронизация в строителството и строителната индустрия

Защото не са знаели хората как да строят антуисеизмично, за това има сгради оцелели хиляди години.

"Според тях властите в региона са окуражавали строителния бум от 90-те години през прехода от комунизъм към капитализъм, при което стандартите за безопасност често са били измествани от стремежа към бърза печалба." Това е абсолютна измислица ! Така наречените стандарти/норми след 77 година непрекъснато са усъвършенствани и то силно в полза на сигурността. А виж до колко успяват надзорните фирми и като възможност и като желание да осъществяват ефективен контрол е друг въпрос. ДНСК отдавна на практика ги няма. След "раздържавяване" на контрола не може да се отрече, че парите и за "предприемачи" и за "надзорници" са най-важни. В много от страните на ЕС и не само контрола се осъществява от държавни структури и то много ефективно. У нас вече всичко е на автопилот - прекрасни норми - контрол неизвестен.

10 по Рихтер за Америка за да се подготвят

По скалата на Рихтер максимума е 9.8

D_T

Скалата на Рихтер няма максимум... просто най-силно измерено земетресение е 9.6 ако не се лъжа, а не 9.8...

10 и над 10 се води като катастрофално за цялото земно кълбо. Повечето сеизмолози твърдят, че практически това е невъзможно. А иначе мисля че има с 9.5 но те не са в новото време.

Това се казва профилактично плашене в началото на годината. Вероятно днес няма други новини

2013, Пернишкото земетресение провери сградите в София. При 5.8 нямаше срутени сгради. Единствено хората около епицентъра претърпяха щети.

А те що бият негрите?

Бау, мяу, кокоригу е тази статия!

Точно в България нормативите за земетръсна устойчивост бяха повишени в "новото време". Авторът си пише както обикновено - всичко в един кюп по доноси и тенденциозни статии. Иначе това с магазините е вярно, сигурно има и мошеници строители, спестили желязо в бетона, но като цяло нешата изобщо не могат да се сравняват с Албания. Всички видяхме развалините там и почти пълната липса на стоманобетон и на желязо в него, където го имаше.

idio

нормтивите са написани за да си стоят в книгите. това което няма в българия е - контрол. всички актове се подписват в заведение с еденье и пианье... наричаме го и корупция, грозни квадратни сгради, олюпени или панелни. това е "точно в българия"

Грозните сгради, малките и криви помещения, презастрояването и други подобни прелести са факт, но нямат много общо със зеетръсната устойчивост. Проектите се проверяват и депозират в общината, строителният надзор е отделно, собствениците също слухтят и гледат - не е лесно да се лъже и това лъгабне струва пари. В същото време като цяло може да се излъже много по-безопасно с други неща, които няма да са фатални за сградата -мазилки, изолации, технологично етапи и прочее неща, дето се замазват и не се виждат вече. Но ако падне сграда следват проблеми и просто не си струва риска.

Я вземете та ги бомбардирайте за да видите колко са устойчиви!

Много знаят тези , затова нормите по оценките за къщи са взети от Германия , а не САЩ ! Единици старинни къщи има но те са паметници на Културата и в повечето никой не живее ,а за циганските няма страшно ! Премиера живее в Зайчарник и нищо страшно за него !

D_T

Не се изказвайте по материя която не познавате. По отношение на сеизмика норми от Германия не сме взимали. Старите норми (реално действащи и сега за голяма част от проектите) са реално норми от СССР (между другото много добри норми за проектиране на сгради в сеизмични райони). Най-новите норми въведени в цяла европа не са разработка на отделна държава и са базирани на по-модерни постановки, част от които ги има в старите ни норми от 87ма година, но не в толкова явен вид. По отношение на сеизмиката щатите са много напред и неща които тепърва се нормират в голям част от Европа в Калифорния са нормирани и се ползват от много години... малки подробности... Не случайно нормите, които се ползват за ядрени централи са основно Американски и Руски... Четете малко преди да пишете за да не се излагате...

А какво да кажат в Истанбул-17 милиона град върху мега земетръсна зона! Затова и вият джамиите по цял ден, да разпръскват негативната енергия!

Продавам апартамента и съм на каравана.

Проф. Петър Павлов е много свестен човек и изключителен специалист. Познавам го от над 20 години, когато беше главен асистент. Ако той казва това, значи наистина е така.

За Румъния има източник на информация НПО, а за България дори няма такъв. Или автора на тази статия си пише наизуст и не знае разликата между Букурещ и София? По същата логика може София прес да напише, че в Ню Йорк половината мостове ще паднат при евентуално земетресение, защото кметът е зает да обгрижва бежанци, вместо да ремонтира инфраструктурата, даже президента Тръмп го критикува за лошата инфраструктура за сметка на високите данъци.

D_T

Ако написаното в статията не е извадено от контекста шефа на въпросното НПО не е в час с принципите на нормите за проектиране в сеизмични райони. Основната цел на нормите не е да се проектира сграда, която да няма повреди при много силно земетресение, целта е сградата да не падне. При наистина силно земетресение, каквото за щастие в БГ не е имало, хората просто не могат да избягат по ред причини и тогава сградата не трябва да се срути върху главите им, дори след това да е толкова повредена, че да трябва да се събори. Да разбира се може да се проектира сграда, която почти да няма повреди и от наистина голямо земетресение, но това е много скъпо предвид вероятноста това земетресение да се случи.

Предупреждават ни, че ще приложат ХААРП ако не слушкаме. Да не мислите, че са искрено загрижени за сигурността ни при земетресения? Самите те имат безобразна инфраструктура, стара на 100 г. в по-голямата част от територията си. А на всичкото отгоре кабелите на електроснабдуването им са проснати на електрически стълбове.

То може и да има проблем, но да ти го казват американци е подигравка. Че то там са дървени бараки от дъсчици и шперплат за стени. Подскочиш и се оказваш на долният етаж. Тук имаше и такива снимки.

човешката памет е по-къса от интервала между две земетресения. човешката лакомия обаче е постоянна.

Това за приземните етажи-магазини отдавна съм го забелязал. 3 метра и нагоре височина, огромни празни пространства и едни тънки колонки като клечки изглеждат спрямо празните пространства около тях. Тук-там някоя по-широка колона за "стабилност". И тези "клечки" държат 5-6 етажа отгоре, не знам при силен страничен трус как биха издържали едни такива колони отдолу.

И това го казват в страна която се слави с ефтини и паянтови къщи в каквито живеят повече от половината население. Цял град им отиде под вода при един ураган. А като мине едно средно торнадо остават само бетонните плочи и разхвърляни летви и гипсокартон.

Не знам дали си наясно, ама дървена къща от земетресение много, ама много трудно може да падне. Виж за ураганите и торнадо си прав, ама то и тухлена да ти е, пак ще ти издуха покрива или ще я наводни. А торнадо може и тухлите да ти издуха, само бетон може да те спаси...

ЧНГ. Първо. Аз не съм строител, но ми прави впечатлние, че масово новите сгради в колоните си имат една стандартна арматура - 4 стоманени пръта, не особено дебели. Сградите са много различни сега, раздвижени и т.н., а като погледнрш стоманената конструкция - стандартни профили, сечения и т.н. Това инженерно погледнато е чудесно за унификация, поевтиняване и следване на правила и стандарт, но за мен не може да е еднакво ефективно винаги и навсякъде. Особено пък при различни височини на сградите винаги да слагаме еднаква арматура. Някои поне от новите сгради ще поддадат. Второ. Забелязвам в много нови сгради не се гони дълбока основа както едно време, до камък дори за къщи на 2-3 етажа, а се прави бетонова плоча на дълбочина да речем 1 метър и това е основата. После нагоре на ниво 0 да речем има втора такава основа и сграда 5-6 етажа. При балканските терени у нас, в Румъния и т.н., където всичко е било дъно на море това е опасно - ВТЕЧНЯВАНЕ НА ПОЧВАТА. Просто при яко сдрусване такива сгради са опасни за мен поради пропадане и потъване. Трето. Тухлите четворки са много рехави. В Албания, в Турция, в България - едно и също. Не знам как се държат шкафчетата в кухнята на такива тухли. Аз например съм с конструкция с две опорни стени под шкафчетата в двата края, просто проекта е така направен за да не се надявам само на рехавите тухли четворки. Това, че тухлите четворки не носели го забравете. Римските сгради с плътни тухли единички още срърчат масово из заметръсните исторически места на Римската империя точно защото тухлите са носещи според мен.

Момче, не пиши глупости, че и гаргите ще ти се смеят ...

ще запомниш тези три точки и пак ще си говорим след следващити голямо земетресение. Дано го преживеем. Тухли черворки рехави, стандартни бетонни и арматурни елементи несъобрзни достатъчно с конкретния строеж, лоши основи пред вид и че вече се свръхпрезастроява и всички дори опасни терени са в далаверата. Отделно близките сгради са наредено домино в някои случаи - близо за да се събарят една друга, но пък не се допират за да си помагат при трус да речем. Стой та гледай умнико.

D_T

Не зная какъв инженер сте, но определено не си строителен инженер и голяма част от написаното по горе от вас не е вярно като постановка. Това, че тухлите са с кухини е прекрасно за неносещи стени за да не товариш сградата излишно, дълбочината на основите също зависи от видовете почви и от подземните води - има места където трябва да копаеш десетки метри за да стигнеш скали, втечняването на почвата се наблюдва при някой пясъци и съответно може да се изчисли и прочие. А за еднаквата армировка такова животно няма - всичко е въпрос на проект и да за 4-5 етажна сграда няма как да получиш кой знае каква армировка за колоните... прочети малко или се консултирай за да не ставаш смешен.

Празна статия, колкото да се запълни страницата с текст следновогодишно... По време на земетресението в Стражица бях войник на 20км оттам. В поделението (няколко нормални сгради на по 4-5 етажа) единствено падна един тухлен комин. Оттогава насам в БГ е имало доста земетресения, вкл. и едно на 4км от София, без някакви щети.

Всяко земетресение е различнио. Може и да е слабо, и пак да има разрушения. Зависи от посоката, височината и колко време друса.

Чувал ли си за логаритмична скала. Рихтер е логаритмична. Разликата в енергията пежду 4та и 5та степен е примерно десетки пъти. Май 30 пъти беше. Земетръси от стрпен 4 и 5 у нас не са достатъчен тест. Те показват много явни проблеми само по сградите. Тези вносни турски цименти, тухли и материали в последновреме ме плашат. Мостовете над Босфора на времето са правени с български цимент. Защо ли ( още са здрави) ?

Какво значение има дали приземният етаж е "превърнат в магазини" или ще си бъде ресторант, гаражи или нещо подобно ? Искат да кажат, че приземния етаж също трябва да бъде жилищен ли ?

какво има за разбиране, когато са преустройвали приземните етажи за магазини са разрушавали носещи колони, за да направят по-големи помещения и с това стабилността на сградите е нарушена

когато го преустройват на ресторант или гараж не махат ли пак носещи стени и колони ? И за ресторант не трябва ли дори повече място ?

Много и от жилищните кооперации също са станали опазни, защото в много от апартаментите е извършван ремонт за извеждане на кухните на балкона и така също са премахвани носещи колони

няма значение за какъв обект е преустройван етажа, винаги са премахвани носещи колони

Чети внимателно ! "Приземните етажи на някои от НОВИТЕ сгради са превърнати в магазини " т.е. по проект те е трябвало да бъдат нещо друго ! Какво е трябвало да бъдат? Ресторанти, гаражи или нещо друго? Но пък гаражите и ресторантите по правило са по-просторни от "бутиковите" магазинчета, така че по-скоро ще да са изграждали стени, а не да събарят ?!

Ще разбереш. Ама ще е късно. Тухли единички за мен винаги са носещи. Защо? Защото римските сгради с тухли единички са устояли 2 000 години. Масово в София и навсякъде по приземни етажи на стари сгради се махаха стени с тъхли единички, които не били носели и не били важни. Те може да не носят и да не са важни в проекта, и в статичен режим, ама при силен земетръс ако се наложи ще носят и ще устоят, а новите суперрехави четворки, в които няма материал, а само въздух може да са добра изолация, ама са си ковчег на много етажи. Дано да греша. Все пак не съм строител. Просто гледам и мисля, доколкото мога. Бетинното скле на много сгради в Турция поддаде, също в Албания, в Италия. Защо да чакаме да видим, че у нас и в Румъния е същото. То и материалите ни са вносни до голяма степен.

Поредната небивалица от New York Times.... дори новото строителство тук е по-здраво от техните гипсокартонови колиби. Да си гледат тяхната държава. Може да е некачествени изпълнението на сградите тук, но поне са здрав откъм бетон

Ти въобще ходил ли си някога в Ню Йорк? Там дървени колони няма. Има небостъргачи по над 100 етажа, които издържат 9-та степен по Рихтер.

В голяма заблуда си. Точно дървените/американски сгради са най-устойчиви на земетръс. Почети малко по темата. Има доволно информация. Такава сграда трудно издържа силно торнадо, но по отношение на земетръс няма равна.

Стрителите на лесноразрушаеми дървени колиби да не дават акъл

че написаното въобще не е вярно! С просто око се вижда, че когато сега се строят нови сгради , винаги отливат т.н." противоземетръсни шайби"...Това са стени, излети изцяло от бетон и арматура, които вървят по цялата височина на сградата ... Разбира се не тълкувам качеството на бетона/цимента, пясъка и желязото но е факт , че се правят ...Няма проект над два етажа, който да няма шайба !

За някои неща са прави, обаче газетата като е абсолютен фейкнюз и как да вържеш.

Направиха предварителен тест в района на Разлог миналата семица и сега ни казват къде са слабостите. Който разбрал, разбрал

Пълни Глупости си пишат Хамериканците . В бГ поне земеръсният правилник за проектиране се променил ( станал далеч по-рестриктивен) след Вранчанското земетресение НЯКОЛКо ПЪТИ . Сегашният земетръсен правилник предвижда защита на сградите от земеттесение до 9-та степен . И построеното през т.н.р. строителен бум след 10.11.1989 отговаря в най-голяма степен на това исискване . Проблема е в СТАРИЯ СГРАДЕН ФОНД , построен при СТАРИТЕ строителни норми ( преди март 1977!!)

Донякъде (в голяма степен) си прав, но трябва да се прави разлика между степен (Medvedev–Sponheuer–Karnik/MSK) и магнитуд (по скалата на Richter).

Такива норми бяха въведени и в Албания след 1977. Резултата го видяхме... Не са проблем нормите, а това, че не се спазват.

Първата работа на пишман демократите и навъдилите се след 1989 г. безброй пишман строителни фирми беше да премахнат всички стандарти в строителството, като соц. отживелица, за да строят евтино жилища и да ги продават скъпо с печалба 400-500 процента.

То и надзора е спорен. Частна фирма. Ако много придиря няма да я вземат за надзор - реално погледнато сме пазарна икономика. Отделно като лаик мисля, че тухли четворки в първите етажи на високи сгради не трябва да се влагат примерно. Достатъчно сгради в Турция видяхме, при които плочите просто са приплъзнали и колоните са полегнали от трусовете. Едва ли там няма земетръсни шайби. Ама пак са приплъзнали и край.

ми то по цял святима сгради които са уязвими.абе щ да си е... м.... кво са се заяли с нас за всичко!

Не целия свят е земетръсна зона. Просто ние сме в една доста опасна такава. Цялото средиземноморие и нататък през Анадола, Кавказ, Иран до Хималаите. Това е нашата си зона. Има и други. Та затова с нас се ядат.

Тук поне къщите си стоят на място и са от тухли и бетон.Тези,шперплатовите и фазерните - като ги духне в Ню Йорк се спират в Колифорния.Нали Земетресението във Вранча показа,че само един блок от пакетоповдигащите без противоземетръсни шайби се срути.Всички други оцеляха с малки повреди.

Ама че лоши хора, що пишат сега така. Пречат ми да си продам панелката с циган комшиите за 1500 еврака квадрат

Пък сгради в САЩ са уязвими от самолетни атаки.

хамериканци, що не си гледате посолството в Ирак да не падне а, се притеснявате за балканите. Или искате бомбоубежища да строим?

Глупости! Тиквеникът не е поръчвал трусове този мандат шот свършил лентичките за кръц-кръц.

Няма такова нещо. Заводът за лентички работи и по празниците.

Май друг начин да се отървем от селянията и вредата и за града няма, освен земетресенията, жалко че ще си отидат и кореняк софиянци.

изборите в София,донесоха най-големите беди на България.-СДС-Софиянски-Борисов-ГЕРБ

Кореняк, колко да си кореняк. Ако ти изследваме ДНК произхода може да излезе че си някой талиба а се перчиш за шоп

има едно клипче на камен донев, как да не ни личи че сме прости, вземи го гледай, може и да има ефект.