Царисти се събраха в парка "Врана" за албум в памет на княз Александър I

Албумът се издава по повод 141 г. от възшествието на принц Александър фон Батенберг на престола на българските царе

Обратно в новината

Коментари - Царисти се събраха в парка "Врана" за албум в памет на княз Александър I | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Този в дясно с пуловера от 10.11.1989 ли е?

Тя и фамилията му точна, панта за всяка врата! Че е боклук знаем всички, но не се ли усеща, че скърца яко и не се трае!

Комунистите станали Царисти!? Перверзията няма граници!

Нези Некроманги от умрели епохи и минали времена искат нещо да кажат на гробищата!

има нещо дълбоко сбъркано у нас...пантев- комунист - царист?!

пантев е всякакъв.. .той е там, където е най-добре.

само дето княз Александър Батенберг няма нищо общо с царя и династията КобургГота. Така че кви царисти, кви пет лева, ква Врана?!

Като за историк-любител статията е хубава. Може да се добави: 1. Като командир на пионерска десантна част, при форсирането на р. Дунав, принц Александър Батемберг е първия офицер стъпил на Българска земя през Руско-турската освободителна война. 2. Да, той е бил принц Александър Йозеф фон Батенберг, но при възкачването си на престола е вече княз Александър Български. Това "княз Батемберг" ни е натрапено от комунистическата пропаганда. 3. До каква степен Русите се месят в Българските работи говори следното: През 1879 година се разгаря спор за името на новата ни столица, като жителите на града създават комитет от известни личности, който се застъпва за възприемане на историческото име Средец. Надделява обаче становището на руската администрация и столицата на България се нарича официално София. Името Средец продължава да се използва спорадично още няколко години.

Да, Средец е старо и българско... но София е по-концептуално име. Има връзка с християнството ... И ми се струва, че по-добре така!

Истинското име на града е СРЕДЕЦ. За благозвучие, неговите граждани са се наричали Серди, вместо Средци... Името Средец по късно преминава в Сердица, както при думите среда – сердце. Изписано на латиница Сердица става Serdica, а по-късно е „побългарено” на СердиКа. В латинския език, C пред е-звук или и-звук се чете не като к, ами като ц. Във Витошката грамота на цар Иван Шишман от края на 14 век, областта и жителите се наричат и Средечки. В науката филологията се обяснява добре как се променя мястото на гласните и от СРЕДА се получава СЕРДА. София е обявена за столица на 3 април 1879 година от Учредителното събрание по предложение на проф. Марин Дринов, като стар български град, отдалечен от турската граница и средищно разположен в българските земи според тогавашното разбиране.През 1879 година се разгаря и спор за името, като жителите на града създават комитет от известни личности, който се застъпва за възстановяване на историческото име СРЕДЕЦ. НАДДЕЛЯВА ОБАЧЕ СТАНОВИЩЕТО НА РУСКАТА АДМИНИСТРАЦИЯ, т. е. на руския губернатор Алабин И НОВАТА СТОЛИЦА НА БЪЛГАРИЯ …..СЕ НАРИЧА ОФИЦИАЛНО с ГРЪЦКОТО име СОФИЯ. Явно името СРЕДЕЦ не е влизало в руските планове за ТРИБУТАРНОТО княжество България.

ИСТИНАТА

Най-ранното запазено в източниците наименование на днешния град София е Сердонполис (Σερδών πόλις), гърцизирано име, латинизирано в civitas Serdensium Смята се, че то означава „град на сердите“. Тези Серди (по Дион Касий) вероятно са обитавали областта през I век пр. Хр. по сведения от II век сл. Хр. Император Траян официално дава на града своето родово име, наричайки го Улпия Сердика („сердикийска Улпия“), като по-късно то често е съкращавано на Сердика. След присъединяването на града към България в началото на IX век за име на Сардика/Сердика официално започва да се използва и Средец (Срѣдецъ).

ИСТИНАТА

на мен СЕРДИ ми звучи като име на тракийско племе.

усрани от посрано 20 комунисти?