"Науката може да бъде също толкова увлекателна, както всяка друга история, която си разказваме. С тази разлика, че тя има предимството да бъде истина. 

Когато впрегнем науката във всекидневния ни живот - това може да го направи много по-лесен. Науката е най-мощният инструмент, с който сме разполагали, но е и много поетична и красива материя. Науката има потенциал да преодолее и войната, защото тя винаги ни е показвала единството в природата."

Това казва Петко Желязов в новия епизод на подкаста на Dir.bg "Trendy" и споделя основната информация за предстоящото издание на форума "Рацио". В него ще се обсъждат различни актуални теми в науката - от широкия космос до дребните насекоми, от повърхността на Марс - до слонските хоботи и човешки мигли.

Желязов е един от организаторите на "Рацио", който вече повече от 10 години комуникира науката на интересен език, със смислени събития и важни лектори.

Чуйте повече в аудиото!

Всеки ден излиза нова научна информация за, например, бактерия която яде пластмаса. Въпросът според Железов е как тази важна информация да бъде използвана и приложена в мащаб.

И още за онова, което науката има да ни каже:

  • Евгениката например ни показва, че разлика между расите не съществува, ако изключим количеството меланин.

  • Или пък от науката научаваме, че много от бозайниците имат много по-сложен интелектуален живот, отколкото сме предполагали. Това променя отношението ни към тях.

Но най-вече, според Петко науката е повод за оптимизъм:

"Ако погледнем арката на историята - от Ренесанса насам, колкото и мрачно да ни се струва ежедневието и колкото и да е контра интуитивно - нещата се развиват по-добре. Никога не било по-добро време да си човек. Никога не е било по-безопасно, никога не сме разполагали с толкова много ресурси, храна и т.н."

Акцент във форума са интересните гост-лектори от света. Рекс Уолхайм, например, който има сериозен стаж в космоса. Като участник в три космически мисии, той е навъртял 566 часа далеч от родната си планета, а за 36 часа и 23 минути от тях е бил в открития космос. Той ще разкаже какво е космическа мисия, какъв е предварителния тренировъчен режим на астронавтите, какво е усещането при излитане, приземяване и излизане в открития космос.

"Като изключим медицинските сестри, астронавтите са най-близката ни представа за супергерои."

Те притежават сложен комплекс от качества. А някои от тях - да говорят завладяващо и любопитно пред публика.

Снимки: iStock by Getty Images/Колаж: Петя Александрова, Dir.bg

Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Apple Podcasts - Anchor - Pocket Casts - RadioPublic