Това обяви пред БНР изпълнителният секретар на "Булатом" Станислав Георгиев.

Според него процесът ще се затрудни и от политическата ситуация в страната.

От държавните ни ръководители чуваме, че има поне две оферти от частен инвеститор за АЕЦ "Белене". Г-н Румен Овчаров спомена за една от тях в неделя. Чували сме, освен това, за предложение от американски финансов консорциум. За мен лично новината за EDF е по-приемлива, просто защото това е EDF – еквивалентът на НЕК във Франция, който оперира 54 блока, каза Георгиев.

Той напомни, че френската компания е в много стабилно финансово положение и това е инвеститор с дългосрочни възможности за инвестиране. Това е отлична възможност, стига това да е реалност, допълни експертът

Георгиев изтъкна, че появата на сериозен частен инвеститор би разрешила трудностите за проекта "Белене", свързани с нестабилността на политическо ниво. По думите му причините управляващите да не говорят за двете предложения са свързани и с неяснотата на статута на българското оборудване в Русия.

В момента трима бивши министри са разследвани от прокуратурата за нанесени щети на държавата.

Ако трябва днес да купим това оборудване, то ще струва два-три пъти по-скъпо. Може би ще се стигне един ден, политиката е много странно нещо, да не употребявам друга фраза, когато някой ще се сети да търси отговорност на тези, които са спрели проекта, каза Георгиев.

Той припомни, че остават две седмици, в които страната трябва да се разплати с руския производител, за да избегне плащането на наказателни лихви.

Има проявен нов инвеститорски интерес към строежа на АЕЦ „Белене“, обявиха през юли енергийният министър Теменужка Петкова и вицепремиерът Томислав Дончев, но отказаха да дадат подробности.

Тогава премиерът Бойко Борисов коментира, че ядреният проект може да се реализира чрез приватизация. Това беше един от вариантите, представени от кабинета за решаване на проблема с поръчаното на Русия, но неплатено оборудване за АЕЦ „Белене”