Скандалът между Пенчев и Комисията за финансов надзор избухна преди месец, когато той заподозря поръчкови действия срещу негова платформа – „Окшънайз”. В нея може да се наддава в реално време за най-различни стоки и услуги и да се постига възможно най-добрата цена. Продават се всякакви стоки и услуги, включително и застраховки.

Именно застраховките разбуниха духовете. Комисията за финансов надзор беше сезирана от Българската асоциация на застрахователните брокери, че се извършва нарушение и на платформата се търгуват застраховки от фирми, които нямат лиценз и разрешение. От комисията излязоха с доклад, в който се сочи, че нарушения наистина има.

Ивайло Пенчев обаче настоява, че благодарение на платформата му цената на застраховките пада. Пред Нова телевизия той показа графика от проведен търг, при който цената на застраховката е паднала от 12 хил. лв. на около 4 хил. или близо 3 пъти.

„Сезирахме Комисията, защото смятаме, че тази платформа не е лицензиран посредник. Г-н Пенчев нарушава две европейски директиви и Закона за застраховането”, заяви Николай Здравков от Асоциация на застрахователните брокери.

Той обясни, че цените на застраховките се определят на база на риска.

„Г-н Пенчев има 110 направени сделки, ние не сме ощетени. Там участват фирми, които не са лицензирани. Включително и негова фирма. Тази фирма дори е спечелила търга, като няма възможност да издаде застраховка. Защо г-н Пенчев е единственият, който не иска да спази закона?”, попита Здравков.

Той призна, че в търговете е възможно да участват и манипулатори, които изкуствено да подбиват цените, но ако някой не може да изпълни сделката той си носи отговорността като заплати разликата до цената на втория в търга. В противен случай следвали съдебни дела, каквито вече имало.

Ивайло Пенчев отговори, че на неговата платформа клиентите получават в пъти по-ниски цени на офертите. Въпреки това имало клиенти, които вече съдят манипулатори в платформата му.

Според Кольо Делев от Асоциацията на застрахователните брокери рискът е за сметка на клиента и с подобни нелицензирани платформи хората можели да загубят, както било в началото на 90-те години.

Застрахователите припомниха случай с платформата на Гугъл за застраховки в Англия, която действала на същия принцип. Тогава тя била спряна от регулатора и принудена да си извади лиценз. След 2 годишен неуспешен бизнес се била изтеглила от страната.

Те признаха Пенчев за успешен бизнесмен и го призоваха да се лицензира и да започне да работи като тях.

"Е, не искам да работя като тях", отговори бизнесменът.

Според Пенчев тези, които го топели пред КФН, са именно тези, които продавали на горните ценови нива на показаната от него графика. Той припомни, че няма глоба от КФН, нито дейността му е спряна.