Полицията в Казанлък разследва убийството на 28 октомври на две диви кози в землището на село Тъжа в Национален парк "Централен Балкан. По този повод е образувано досъдебно производство за престъпление по чл. 237 ал. 1 от Наказателния кодекс, съобщиха от Апелативната прокуратура в Пловдив.

Извършен е оглед и са иззети веществени доказателства - проектили от огнестрелните рани на животните, назначена е балистична експертиза и са разпитани свидетели. Първоначално определеният срок за разследване е двумесечен.

Престъплението е извършено на 28 октомври. Първоначалните свидетелства сочеха 6 убити животни, но прокуратурата потвърди за две кози, убити и обезглавени в близост до връх Триглав при прелитащ хеликоптер, от който са подавани димни сигнали.

Убитите животни са от застрашения подвид балканска дива коза, а наказанието за бракониерите, ако бъдат установени, може да достигне до пет години затвор и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева. Отделно по Закона за лова и опазване на дивеча бракониерите би трябвало да загубят ловни права за срок от три години. 

Балканската дива коза (Rupicapra rupicapra balcanica Bolkay) е реликт - един от седемте подвида дива коза, останали след ледниково време в Алпите, Карпатите, Кавказ, Мала Азия и Балканския полуостров. Защитена е от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и европейската мрежа "Натура 2000".

Видът дори е включен в два от списъците на защита по ЗБР - Приложение 2 и Приложение 3. За видовете от Приложение 3 се забраняват умишлено улавяне или убиване на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи; преследване и обезпокояване; вземане на намерени мъртви екземпляри; притежаване, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба или размяна на взети от природата екземпляри; препариране, притежаване, излагане на публични места, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба или размяна на препарирани екземпляри.

Съгласно последния приет план за действие за дивата коза в България има подходящи местообитания за минимум 20 000 диви кози, но реалната численост е 10 пъти по ниска, казват експерти, разработили плана като част от екипа на Българска фондация Биоразнообразие. Целта на плана е била да се достигне популация от поне 5000 диви кози до 2015 г., но тя още не е постигната.

Националният доклад за състоянието и опазването на околната среда за 2019 г. отчита, че са наблюдавани общо 1311 диви кози, от които в Рила 408 индивида, в Пирин планина - 379 индивида, в Западни Родопи - 349,в Средна стара планина - 169 индивида и във Витоша - 6.

"Най-стабилните популации са в силно туристически райони. Това е например голямото стадо диви кози край връх Вихрен. Показателно е, че присъствието на туристи ги поставя в безопасност от основната опасност за тях - бракониерите. На други места, които също са подходящи като местообитание, не се задържат големи стада, защото там са лесна мишена за отстрел," казва Стефан Аврамов от екипа на Българска фондация Биоразнообразие пред "Дневник".