Днес е Кръстовден. Ден за водосвети и за строг пост.

Историята на празника идва още от 326-а година, когато по заповед на царица Елена, майката на Константин, издирили кръста, на който бил разпънат Христос. Не знаели как да го разпознаят, защото Исус бил разпънат редом с разбойници. Затова докоснали с дървените кръстове мъртвец и болна жена. Мъртвият оживял, а болната оздравяла. След чудото, архиепископ Макарий вдигнал кръста високо, за да го видят всички и да повярват в Христос.

По традиция в нощта срещу празника хиляди вярващи се събрат на Кръстова вода за литургия под открито небе и с молитва за здраве. Тя продължи до 3 ч. тази нощ. Вярва се, че най-искрените молитви ще бъдат чути и ще се сбъднат. Местността се слави и с лечебни сили.

По време на нощната литургия в църквата хората носят питка, върху която слагат свещ. След като бъде осветен хляба, той се раздава на присъстващите. Носят се и дрехи за освещаване по време на литургията. След това се преспива с осветена дреха на самата Кръстова гора или тя се дава на болен да я облече, за да си отидат неговите болести и проблеми.

Някои от поклонници споделят, че след литургия на небето се появявал образът на целия Eрусалим, сияещ сред звездите. Други разказват, че нощем над храма видели да виси светещ огромен кръст. По време на вечерня понякога се чували песните и стъпките на дванадесетте монаси, които били посечени през 17-ти век от турците заради отказа им да предадат вярата си.

През 1933 година по тези земи се заселил Йордан Дрянков, който бил роден в село Ковачевица и до края на живота си бил изключително религиозен. Една вечер той имал видение - Бог му разкрил, че в миналото на хълма е имало красив храм, където се съхранявал Христовия кръст и сега той трябва да постави на върха нов кръст. Човекът разказал на цар Борис Трети за своя сън и през 1936 година, с подкрепата на цар Борис Трети, на най-високата точка на Кръстов връх бил поставен голям метален кръст, който станал най-изконният символ на местността.

По време на освещаването на кръста от свещеника Петър Василев Кошелев, върху менчето със светена вода кацнало бяло гълъбче и литнало към западното възвишение на връх Кръстов. Хората последвали гълъба и така открили мястото на старото манастирско аязмо. Гълъбът кацнал на една скала. След разчистването на натрупаните камъни от това място бликнала вода. Това е точно аязмото в близост до църквата, което се нарича "Гълъбичката" и от което хиляди вярващи в чудодейната му лечебна сила си наливат вода с надежда за изцеление.

Друго предание гласи, че отиването до Кръстова гора не бива да бъде планирано, а то ще се случи когато Господ реши това.

През 1995 година трима братя помаци от село Белица разрязали на три части кръста, тежащ 66 килограма, и го откраднали. Съвсем скоро след това двамата от крадците починали внезапно, а третият брат се уплашил и захвърлил останките от кръста в дерето близо до манастира. Тогава като по чудо ги намерил един местен овчар и кръстът бил възстановен.

По повод честване на християнския празник Кръстовден са възможни значителни затруднения на движението на моторни превозни средства в района към манастирския комплекс "Кръстова гора - Св. Троица" на територията на Община Лъки, съобщиха от полицията.