Срещата на върха на Г-20, която се открива утре в Осака ще засегне няколко щекотливи теми: търговският конфликт между Вашингтон и Пекин, геополитическите напрежения около Иран, Северна Корея и Турция. Без да забравяме пазарлъците в Брюксел за лидерските постове в ЕС.

Среща Тръмп-Си

Срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп и китайския му колега Си Цзинпин ще бъде най-важният момент от срещата на върха на лидерите на 20-те най-големи сили на планетата.

Последната им среща беше в началото на декември в рамките на срещата на върха на Г-20 в Буенос Айрес. Тогава те обявиха примирие, но след това преговорите минаваха през пикове и множество спадове, а през май бяха прекъснати.

Макар че според експертите е малко вероятно да се стигне до окончателно споразумение, двамата лидери може да решат да спрат ескалацията на взаимни наказателни мита и да възобновят преговорите.

В по-общ план търговските разногласия между САЩ и партньорите им ще са тема в дебатите на Г-20 и се очертават спорове по формулировките в заключителната декларация, ако изобщо има такава.

Още на срещата на финансовите министри на Г-20 по-рано този месец на участниците бяха нужни тридесетина часа, за да постигнат компромис и в крайна сметка изразиха безпокойство от засилването на напреженията.

Севернокорейският ядрен въпрос

Си Цзинпин неотдавна направи триумфално посещение в Северна Корея, като моментът не бе избран случайно. По този начин той доказа на Доналд Тръмп, че Китай е незаобиколим партньор на Пхенян в момент на буксуване в отношенията между американския държавен глава и севернокорейския лидер Ким Чен-ун.

В разискванията в Осака китайският президент може да използва това влияние, за да убеди обитателя на Белия дом да намали търговския натиск върху Китай, смятат анализатори. След форума на Г-20 Тръмп ще отиде в Сеул, където ще обсъди севернокорейската ядрена програма с южнокорейския си колега Мун Дже-ин.

Иранският барутен погреб

Очертават се остри дискусии между, от една страна, САЩ и големия регионален съперник на Техеран Саудитска Арабия, а от друга, европейците, Китай и Русия, които се опитват да успокоят положението.

Домакинът на Г-20, японският премиер Шиндзо Абе, се опита да посредничи, но историческото му посещение в Иран се провали от нападения над танкери, които Вашингтон приписа на Техеран.

Оттогава напрежението между двете страни постоянно се изостря.

След новите американски санкции Иран във вторник обвини САЩ, че "са затворили за постоянно пътя на дипломацията" и обяви, че намалява ангажиментите си по ядреното споразумение от 2015 г.

Президентът Тръмп, който миналата седмица анулира военни удари по Иран в последния момент, предупреди, че на всяко иранско нападение ще бъде отговорено със "смазващи" ответни мерки.

Турция и Русия също

В Осака Доналд Тръмп ще се срещне и с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Ердоган възнамерява да използва добрите си според него отношения със своя американски колега, за да тушира кризата между двете страни по повод купуването на руски ракетни системи от Анкара. Турският президент същевременно увери, че "няма да отстъпи".

САЩ отправиха ултиматум към членуващата в НАТО Турция, като й дадоха срок до края на юли да се откаже от руските ПВО системи С-400, като в противен случай може да й наложат санкции.

Тръмп освен това ще разговаря и с руския президент Владимир Путин. В САЩ над техните отношения се вихри съдебна буря, породена от подозренията за руска намеса в президентските избори от 2016 г.

Последният им разговор на четири очи беше в Хелзинки през юли 2018 г. Тогава тонът на Доналд Тръмп беше сметнат за твърде сговорчив от шокираната американска политическа класа.

Шефските постове в Брюксел

Кой ще замени Жан-Клод Юнкер от Люксембург начело на Европейската комисия? Засега няма никаква договореност между основните лидери. Според редица източници те се надяват на компромис в рамките на Г-20 преди кризисната среща на върха на ЕС в Брюксел на 30 юни.

Тези преговори са част от много по-голям "пакет" номинации. В играта са председателството на Европейския съвет, шефското място на дипломацията на ЕС и председателството на Европейския парламент.

Превод БТА