A1 ще внедри система за интелигентно сметосъбиране с аналитични функции в Монтана. Днес между компанията и Община Монтана бе подписан договор за изпълнение на проекта. Той ще е първият в страната осъществен с помощта на (NB-IoT) - технологичен стандарт, който свързва широка гама от устройства, машини и услуги с помощта на клетъчни телекомуникационни технологии.

Услугата за умно управление на отпадъци е подходяща за общини и сметосъбиращи компании. С помощта на датчици тя автоматично идентифицира степента на запълване на контейнерите за смет и количеството отпадъци, което се извозва. Системата предлага автоматизирани изчисления на маршрут и навигация, базирани на анализ на информация, както и отчет за сметосъбиране до клиентите. Използването ѝ спестява времеви ресурс, а във финансов аспект може да намали с до 70% разходите за сметосъбиране. Системата осигурява ползи и за гражданите, като информира сметоизвозващите компании в случай на запълване на контейнер преди планираното изхвърляне, както и осигурява алармиране в случай на пожар.

"Радвам се, че Монтана ще е първата община у нас с толкова иновативна система за мониторинг и анализ на сметосъбирането и сметоизвозването. Решението ще доведе както до оптимизация на разходите за тези дейности, така и до справедливо разпределение на такса смет за гражданите и фирмите, работещи на територията на общината. Това ще стане посредством статистически алгоритми, приложени върху събраните данни от "умните" кофи и подходящи модели за анализ на тези данни", каза кметът на Община Монтана Златко Живков.

А1 си партнира успешно с над половината общини у нас, като предлага пълно портфолио от телекомуникационни решения - гласови услуги, мобилен интернет, фиксирани услуги, ИКТ решения, услуги за сигурност и видеонаблюдение. Миналата година А1 демонстрира в Монтана и други възможности на Narrowband IoT, сред които решения зa ĸoнтpoл нa въздyxa, интeлигeнтнo осветление и умно паркиране.

"А1 вече има няколко пилотни проекта за умен град и сме готови да внедрим решения, базирани на Narrowband мрежа с национално покритие. Основните предимства на технологията са свързани с по-ниски разходи за устройствата, по-добро покритие, по-дълъг живот на батериите, оптимизиран пренос на данни, висока сигурност на връзката. Това е технология, която ще подобри управлението на градските зони, ще даде по-добър контрол на общините и ще направи градовете по-чисти", каза Иван Иванов, старши директор "Корпоративни продажби в А1 България".

Предлагането на решения с помощта на Narrowband IoT технология е поредната стъпка от стратегията на да бъде технологичен лидер на телеком пазара. Компанията се стреми постоянно да следва световните тенденции, които показват, че "Интернет на нещата ще играе все по-важна роля. Очаква се IoT връзките в света да бъдат 25 милиарда през 2025 г., като 13,8 милиарда от тях ще бъдат индустриални, а 11,4 милиарда - потребителски.