На 14 ноември 1943 година е един от най-тежките дни за България по време на Втората световна война. На тази дата британските и американските сили провеждат първо масирано въздушно нападение над българската столица. Точно в 12,30 ч. 137 самолета ​- 91 бомбардировача B-25 Мичъл и 46 изтребителя "Лайтинг" атакуват София. Над столицата са пуснати общо 563 бомби.

Разрушени са 47 сгради и постройки. Убити са 59 души и са ранени още 128 българи. Убити са 56 граждани, 1 полицай и 6-има военни. Тежко са ранени 49 души, леко ранени са 79. Срещу противника излитат 17 български изтребителя Ме-109. Във въздушния бой загива фелдфебел Йордан Славов.

Основният подбудител на бомбардировките над София е Уинстън Чърчил, каза за Агенция "Фокус" историкът акад. Георги Марков по повод 76 години от бомбардировките над София.

"Чърчил мрази българите от провала на Дарданелската операция през 1915 г. Ние се намесваме на страната на Германия и се проваля тази операция. Той е първи лорд на адмиралтейството по негово идея", припомня акад. Марков. По думите му Чърчил се стреми да удари, не толкова военна промишленост, както се оправдават англо-американците и гарнизоните, колкото духа на населението.

"Това се прави в Германия и в другите градове. Чърчил и ген. Харис, неговият командващ стратегическите бомбардировачи искат да ударят духа на населението и да обърнат настроението срещу управляващите. В случая срещу правителството, когато вече има регентство, това е след смъртта на цар Борис III", обясни още историкът. "Докато е бил жив цар Борис III някак е удържал бомбардировките, след това виждат, че няма друг начин България да бъде извадена от войната. Чърчил убеждава Рузвелт, че трябва да се предприемат бомбардировки, не само в столицата, но и в другите градове, където няма военни гарнизони", посочи още акад. Георги Марков.

Англо-американските бомбардировки са едно военно престъпление, категоричен е историкът.

"Казваха ми, че не говоря политически коректно. Понеже историята отново се популяризира ние сме съюзници със САЩ и Великобритания и избягват да говорят за тези бомбардировки. Нещо повече един посланик имаше наглостта преди години да издигне паметник до Американското посолство с надпис "Американските летци и герои загинали в небето на София. Това е нагло", добави акад. Марков.

По думите му днес е наложена една нова цензура.

"Преди 30 години беше идеологическа цензура, днес има политическа коректност. Преди около година откриха една бомба пред Военна академия, спряха движението, имаше много телевизии, казваха, че е паднала бомба. Но никой не казва, че бомбата, не е градушка, а се хвърля от бомбардировачи. Според мен бомбардировката на 10 януари е най-успешната. 2/3 цивилни граждани загиват и това е едно военно престъпление", обясни историкът. Според акад. Марков е крайно време е да се отърсим от този сателитен синдром и да не се политизира историята. "Да се пише и да се говори такава, каквато е. Англо-американските бомбардировки са едно военно престъпление. Както навремето Херман Гьоринг е обявен за военнопрестъпник, така и ген. Харис е един военнопрестъпник и дори той е убил много повече хора от Гьоринг. Но той се е върнал като победител. Крайно време е да не се злоупотребява с историята и да не се нагласява към съвременната", посочи още акад. Георги Марков.