Поемам ангажимент в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) да добавим промяна, която да даде дефиниция на това какво е достъпна среда на морския плаж за хората с увреждания и осигуряването й да бъде отговорност за стопаните на плажовете. Това ще стане и чрез групирането на плажовете. Не спираме да се срещаме с представители на организации на хора с намалена подвижност и искам специално да им благодаря за съдействието. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова, която участва в проверка за достъпност на морски плаж "Бургас-север" заедно с Грета Аспарухова и Кристина Начева, които се борят за достъпна среда.

Министърът съобщи, че от миналата година чрез анекси в договорите от концесионерите и наемателите на ивиците е поискано да осигурят благоприятни условия за хората с увреждания, за да могат да плажуват пълноценно. На някои от плажовете концесионерите вече са осигурили колички, които са изключително важни. Така веднъж стъпили на морския плаж, хората с увреждания могат да се къпят и в морето. Такива има на плаж "Слънчев бряг-юг", стана ясно от думите на министъра. Това е една от малкото ивици, където човек с увреждания най-пълноценно може да плажува, защото са осигурени абсолютно всички допълнителни изисквания за оборудване и съоръжения.

Снимка: Министерство на туризма

Ангелкова обърна внимание, че сега няма ясен регламент, а наистина е необходима законова база, за да може туристическата администрация да задължи концесионерите и наемателите да осигурят тази достъпност. Със сигурност това ще бъде направено с промяната на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, чийто проект е на обществено обсъждане. В момента на плажовете, които имат сключени анекси с нас по договорите за наем и концесия и трябва да осигурят достъпност, ще издадем предписания направеното да бъде проверено, за да може наистина да обслужва хората, акцентира тя.

Ангелкова съобщи още, че за Централния плаж в Бургас също ще има предписание старата пътека да бъде сменена. Много е важно да осигурим нормативна уредба, която да е само за морските плажове. Знаете, че има изискване за осигуряване на достъпност и по европейските нормативи. Проверката с участието на Ангелкова продължи по-късно и на морски плаж "Слънчев бряг-юг", където концесионерът е създал най-благоприятна среда за хората със затруднено предвижване. Общо на 82 морски плажа в момента са изградени подобни съоръжения, 53 от ивиците са в Бургаска област, поясни министърът.

9,7% е ръстът на приходите от международен туризъм в България за периода януари-юни 2018 г.

Над 1,3 млрд. евро са приходите от международен туризъм у нас за първите шест месеца на тази година. Те нарастват с 9,7% спрямо периода януари-юни година по-рано, сочат данните на Българската народна банка. Само за месец юни постъпленията от международните туристически пътувания надхвърлят 490 млн. евро, като се увеличават с 8,1 на сто в сравнение със съответния месец на миналата година, съобщиха от Министерство на туризма.

Резултатите са изключително добри и за пореден път доказват, че туризмът в България се развива с устойчив ръст и че със съвместните усилия на държавата и туристическия бранш страната ни се позиционира като дестинация, предлагаща качествен и разнообразен туристически продукт, коментира министър Ангелкова.

Данните от БНБ за ръст на приходите бяха очаквани, тъй като в края на юли НСИ съобщи, че 3 644 791 чуждестранни туристи са избрали дестинация България за първите шест месеца на 2018 г, което е увеличение от 8,9% спрямо същия период на 2017 г.