"Отиде си още един важен за психологията в България човек - Панайот Рандев. В неделя говорихме много около идеите му за камара на психолозите. Във вторник ми сподели, че е с Ковид. В петък на 19.03.2021, ни е напуснал... ". Това съобщи на личната си Фейсбук страница психотерапевтът Ирина Атанасова. 

Панайот Рандев е училищен психолог с близо половин век професионален стаж. Бил е ръководител на Асоциацията на училищните психолози в България и член на ISPA - Международната асоциация по училищна психология, която, наред с многобройните си дейности и програми, осъществи през 90-те години първите професионално направени конкурси за директори на образователни заведения и създаде по поръчка на МОН системата за атестиране на директори и учители в системата на образованието.

Работил е в Института по психология към БАН, а също и като главен психолог на Сухопътни войски на Българската армия.

Определян е като  "баща" на съвременната училищна психология в страната ни. Провел е десетки изследвания и е създал, адаптирал и внедрил множество психологични тестове и програми за управление на човешките ресурси. 

"Без да обезценявам тази болка, ще ви кажа, че в моята сфера - психичното здраве и психологията - обществото ни загуби златни умове, които бяха трезори на идеи и знания за младите и не толкова млади специалисти. Първо беше проф. Фидана Даскалова, след нея доц. д.р. Мария Горанова, после милата ми баба, проф. Анастасия Атанасова, която ми липсва в личен план и много като колега и ментор в процеса на диспут около новия закон за психологията. Всички те си отидоха не от ковид, но това не прави загубата на титани на мисълта и практическия опит по-малка. Ковид ни отне проф. Никола Атанасов и младият и разкошен специарист, на когото възлагахме много надежди - Калоян Куков. Сега си отиде и Панайот Рандев", пише още Атанасова. 

Тя определя Рандев като "достоен мъж, който даваше и имаше още много какво да даде на хората отпрофесионалната общост и съответно на обществото ни". 

"Страх ме е какво ни чака, когато загубим прогресивните си умове, които дърпат или служат на обществото ни. И всичко това на фона на високия брой покосените емоционално семейства.... Пазете се, моля Ви!", завършва психотерапевтът.