В три от тях се извършва и утилизация на военни боеприпаси, показва обобщеният резултат от проверката на Инспекцията по труда в цялата страна.

По-голямата част от установените нарушения - 235, са свързани със здравословните и безопасни условия на труда.

Отстранени са 61 работници, заемащи длъжности, пряко свързани с управлението на работното оборудване, които не притежават необходимата правоспособност за работа с взривни вещества.

Изготвени са 263 задължителни за изпълнение предписания за отстраняване на нередности.

На работодатели и длъжностни лица са съставени 18 акта за  административни нарушения, за които ще бъдат издадени наказателни постановления.

Сред най-честите нарушения са липса на технически решения за минимизиране на опасностите от взрив на работни места, на които се работи с взривни вещества, като заземяване или полагане на токопроводими настилки.
Работи се с необезопасени движещи се части на работното оборудване.

В някои цехове за производство се използват електрически съоръжения, които не са във взривозащитено изпълнение и това ги прави потенциален източник на искра или пламък.

Установено е и неправилно складиране на боеприпаси извън изградените за това складове.
Не е ограничен достъпът на неправоспособен персонал до електрически съоръжения и оборудване.

Осветлението в някои цехове не отговаря на нормите за осветеност.

Работното оборудване не защитава в пълна степен работещите срещу риск от директен или индиректен контакт с електрически ток.

Не е осигурено специално работно облекло (токопроводими обувки и памучно бельо) за предотвратяване натрупването на статично електричество. Не са извършвани необходимите измервания на факторите на работната среда (за прах, шум) в някои цехове и участъци.

Проверките бяха извършени между 8 октомври и 21 ноември в рамките на извънредна кампания „Осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятията за производството и съхранение на промишлени взривни материали и утилизация на боеприпаси".

От 2015 г. предприятията за производство и съхранение на взривни материали, оръжие, боеприпаси и пиротехнически изделия ще бъдат проверявани периодично на 6 месеца вместо на 12 месеца, както е сега.

Проверките започнаха на 8 октомври, седмица след взрива в завод Миджур в Горни Лом, който уби 15 души.

Миналия петък избухна взрив в частен завод в Мъглиж. 
Загина мъж, а четирима души бяха ранени, двама от които тежко.