Сроковете за ловуване да се променят със заповед на министъра на земеделието, храните и горите в случаи на епизоотии, каквато е Африканската чума по свинете. Това предвиждат приетите на второ четене промени в Закона за лова и опазване на дивеча. В зала гласуваха 149 народни представители, от които 145 бяха "за", а четирима се въздържаха.

Заповедта на ресорния министър ще се издава след съгласуване с министъра на околната среда и водите, по предложение на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите или на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните. Обжалването на заповедта няма да спира нейното изпълнение.

Промените в закона се мотивират с щетите, които се нанасят в резултат на увеличаването на запасите от дивеча при възникването на усложнена епизоотична обстановка.

В хода на разглеждането на текстовете Филип Попов от "БСП за България" посочи, че се създава някакво усещане за бърза реакция, за пожароопасност, тъй като въпросните разпоредби влизат в сила веднага след обнародването им в Държавен вестник. "Защо се прави това бързане, защо след като веднъж това Народно събрание прие закон, с който възложи на министъра подобни правомощия, той се отказа от тях? Влезе Африканската чума по свинете /АЧС/ в България и сега постфактум бързаме с този закон. Той принципно е добър като текстове, но не е навременен", коментира Попов.

Колегата му Драгомир Стойнев отбеляза, че Народното събрание разглежда законопроект, който не е внесен в Министерски съвет. "Министерски съвет отново прехвърля топката към Народното събрание, а Народното събрание няма абсолютно никаква вина за разразилата се африканска чума. Това е изцяло вина на Министерство на земеделието, защото преди няколко години то проспа този момент", посочи Стойнев.

По думите му в продължение на три-четири години се знае, че АЧС настъпва към страната и единственото, което е предприето, е изграждането на телена ограда. Той бе категоричен, че за хаоса и кризата, вина носи политическа партия ГЕРБ, а мерките са ненавременни.