"Данните, които имаме от производителите на трите ваксини, са за тяхната ефективност при предотвратяване на заболяване. Ние не знаем до каква степен те намаляват разпространението на вируса. Аз не казвам, че те не намаляват предаването на вируса, моето очакване е те съществено да го намалят. На този етап обаче нямаме данни и можем само да гадаем", заяви епидемиологът д-р Петър Марков в ефира на "Неделята на NOVA".

Според него при ваксини, които се прилагат инжекционно, се създават антитела, които се намират в долните дихателни пътища и в кръвта. Те обаче не водят до създаване на антитела в носа и в гърлото. Това навежда д-р Марков на мисълта, че тези ваксини няма да предовратят заразяването на хора, които са ваксинирани, въпреки, че ще ги предпазят от заболяване.

"Въпросът е, че ако тези хора бъдат заразени, те ще бъдат заразни за околните. Тук епидемиологията отговори в наша полза. Фактът, че има изградени антитела, означава, че те ще имат много по-малки концентрации на вируса в техните секрети и съответно няма да предават вируса на другите толкова много. Симптомите им също ще бъдат намалени. Това ме кара да си мисля, че все пак ваксините ще могат да намалят заразата", заяви епидемиологът.

Той подчерта, че преболедувалите не могат да бъдат заразни след това. Причина за това е, че при тях заразяването е получено през лигавицата на носа и гърлото и там след това се образуват антитела. Тези антитела пазят от заразяване.

"Ако аз бях преболедувал, в настоящия дефицит на ваксини, не бих търсил ваксина, а бих я отказал, за да има за тези, които не са боледували. Ако човек, който е преболедувал, си постави ваксина, това няма да навреди. По-скоро ще увеличи тяхната защита", добави д-р Марков.