Турският президент Реджеп Тайип Ердоган критикува остро връчването на Нобелова награда за литература на австрийския писател Петер Хандке, критикуван заради просръбските си позиции по отношение на войните в бивша Югославия, предаде Анадолската агенция. Критиките на Ердоган се съдържат в изявление по случай днешния Международен ден за правата на човека.

"Предоставянето на 10 декември, Деня за правата на човека, на Нобелова награда за литература на едно лице, което защитава военни престъпления и отрича геноцида в Босна и Херцеговина, не е нищо по-различно от възнаграждаване на потъпкването на човешките права", посочи Ердоган.

Хандке е известен с изявленията си, че Сърбия е била жертва на войните в бивша Югославия, с отричането на геноцида в Сребреница и близките връзки със Слободан Милошевич.

Ердоган заяви още, че "терористичните нападения срещу джамия в Крайстчърч, църква в Шри Ланка и синагога в Калифорния още веднъж открояват страховитите измерения, които са достигнали културният расизъм, нетърпимостта и враждебността към исляма".

Носителят на тазгодишната Нобелова на града за литература, австрийският писател Петер Хандке заяви в интервю за телевизията на босненската Република Сръбска, че не е очаквал кампанията, която се води срещу него, и че е имал идея да се опита да помири враждуващите страни.

Сдружение майки от Сребреница съобщи, че днес ще протестира срещу удостояването на Хандке с Нобелова награда, а от друга страна, сдружение Жени на жертви от войната от босненската Република Сръбска съобщи, че негови представителки ще дойдат в Стокхолм да подкрепят писателя.

"Бих искал да срещна една майка от едната и от другата страна. Една майка от Кравице, където бе положено началото на всички кланета, и една майка от Сребреница. Това беше моята идея, но мисля, че беше малко наивна. Мисля, че в момента не мога да я осъществя", каза Хандке за телевизия РТРС.

Описвайки момента, когато е узнал, че получава Нобеловата награда, Хандке каза, че го е посрещнал спокойно само в началото, защото скоро са последвали нападките срещу него.

"Аз не съм мазохист. Можеш да си представяш лошите неща, но накрая те се оказват по-лоши от очакваното", каза писателят.

Нобеловата награда на Хандке предизвика остри реакции не само в страните от бивша Югославия. Множество журналисти, писатели и интелектуалци от различни страни по света настояха за отнемането на наградата му.

Косово, Босна и Херцеговина, Албания, Турция и Хърватия съобщиха, че ще бойкотират церемонията по връчване на наградата на Хандке.

Нобеловите тържества започнаха с противоречия и скандални изказвания Членът на Шведската академия Петер Енглунд оповести, че няма да присъства на церемонията.