Констатирани са няколко нарушения в ТЕЦ "Бобов дол". Едното е, че централата е горяла боклук, смесен с въглища; второто е, че е изтекло разрешителното на ТЕЦ-а да гори каквото и да е друго освен въглища; и третото е, че в площадка в съседство с централата нерегламентирано се складира боклук за изгаряне. Това каза главният прокурор Иван Гешев след проверка на работата на ТЕЦ "Бобов дол". Освен Гешев, на проверката присъства и министърът на околната среда и водите Емил Димитров и вътрешният министър Младен Маринов.

По-рано днес Върховната административна прокуратура (ВАП) възложи на министъра на околната среда и водите извършването на незабавна проверка за нерегламентирано изгаряне на отпадъци, внесени от страни от Европейския съюз. Ще бъдат проверени ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Брикел", ТЕЦ "Сливен" и ТЕЦ "Перник", съобщиха от прокуратурата.

"Ще си продадеш яхтата, майбаха и някоя от вилите, и ще си монтираш пречиствателни устройства. Никой не може да забрани на никого да развива бизнес, включително и с ТЕЦ-ове, и никой не иска работниците да остават без работа, но трябва да се спазват законите", каза още Гешев. От думите му се разбра, че вероятно визира предприемача Христо Ковачки, който е водеща фигура в енергийния бизнес. В отговор на журналистически въпрос той каза, че не познава Ковачки и не знае дали може да избяга в чужбина, ако му бъде потърсена отговорност.

От държавното обвинение уточниха, че извършването на проверката се налага предвид голямата обществена значимост на проблема и възможните неблагоприятни последици за живота и здравето на хората в населените места в непосредствена близост до визираните инсталации.

"Ще се извърши цялостна проверка за спазване на екологичното законодателство на тези ТЕЦ-ове. Министърът на околната среда и водите пое ангажимент и ще сигнализира и за месния язовир "Дяково", където са констатирани над 20 случая на байпаси.

"Не се спазват екологичните норми - защо да даваш 100-200 милиона за това да се спазват нормите, като можеш да си ги спестиш? Така някои хора си купуват скъпи коли, къщи и яхти, но хората от околните села дишат отровен въздух. Ако трябва перманентно ще се извършва проверка какво се гори в ТЕЦ-овете, ако трябва по няколко пъти на вечер, и ако има нарушения, които са с характер на престъпления, ще се търси отговорност на виновните лица", съобщи Гешев.

"Това, което ще направим е, ако трябва и перманентно, ще се извършва проверка какво се гори в ТЕЦ-овете. Ако е необходимо, ще има проверки и няколко пъти на вечер. Поехме ангажимент да има връзка между отговорните звена, да бъдем сигнализирани навреме, ако има нарушаване на законодателството. Ако се констатират нарушения - ще се образуват досъдебни производства и ще се търси отговорност, заяви още главният прокурор Иван Гешев.

На среща с представители на общинското ръководство на Бобов дол главният прокурор заяви: "Имате проблем с чистота на въздуха, най-вероятно заради ТЕЦ-а. Изключително брутална картина". "ТЕЦ "Бобов дол" дава работа на много хора, но не може да се прави компромис с чистотата на въздуха. Никой не иска да затваря ТЕЦ-а. Въпросът е, че щом печелиш милиони, това е моето мнение като главен прокурор, ще инвестираш, за да е добре за всички. Вместо 100 единици, ще печелиш 60. По-лесно е да караш скъпи коли, отколкото да ги продадеш и да вкараш парите в съответните устройства за осигуряване на чистота на въздуха, което теоретично струва 100-200 млн.", обясни Иван Гешев. Той уточни и че ще се проверява дали има инсталации, които се "водят" само на хартия, дали се оползотворяват отпадъци със стари разрешителни и дали се гори боклук, който е забранено да се гори.

"Това, което ще направи прокуратурата - ще контролира стриктно министъра на околната среда и водите дали прави това, което му е възложено - проверката на всички ТЕЦ-ове", каза Иван Гешев. Той бе категоричен, че ако бъдат установени нередности, прокуратурите по места ще образуват досъдебни производства.

Главният прокурор разговаря с жители на Бобов дол, които увери, че никой не иска да остави местните хора без работа, но в случай, че не се спазва закона, държавата трябва да принуди нарушителите да го спазват. Щом се поставят пречистващи инсталации, ще се оправят нещата", успокои той.