Биополитиката не е нещо ново. Типичен пример през ХХ век са всички форми на евгеника, евтаназия и расизъм, които са били превърнати в политически доктрини. Сегрегацията и маргинализирането на големи групи хора, също е форма на прилагане на биополитика. В по-ново време се лансира нова форма на биополитика и това е тамата за джендъра. В България темата е по-малко позната, но по света вече се е превърнала във вид идеология на т.нар. политкоректност, казва акад. Стоянов.

В този контекст неолибералните общества на глобалния свят се увлякоха по темите за отрицание на отрицанието и внедриха нова тема - Ковид. Тя вече е трансформирана в инструмент за сегрегация, например ваксиниран срещу неваксиниран. От медицински проблем, казва психиатърът, Ковид-19 беше превърнат в политически инструмент.

Акад. Стоянов откроява два типа агресивно говорещи по темата Ковид-19. Това са ковидолозите и ковидократите. Ковидолозите са онези субекти, които се появяват в медиите и знаят всичко по темата. Обикновено то е свързано с полу експертно или периферно запознаване с проблема. Ковидологът използва изразните средства на влъхва и влиза в студиото като пророк, който знае някаква неоспорима догма, уточнява психиатърът.

Реално тези, които имат тясната експертност имунология, вирусология, епидемиология с нужната квалификация в България са приблизително 16 човека. Повечето от тях подкрепят въведените в момента здравни мерки. Акад. Стоянов е категоричен, че извън тази група експерти с голям стаж, академична подготовка и изследователски опит, всички останали са нелегитимни говорещи. Причината, поради която експертите не говорят в медиите, Стоянов открива в желанието на журналистите да представят единствено сензации.

  • Кои са ковидократите?
  • До какво ще доведе нежеланието на хората да се ваксинират?
  • Какво мислите за математическите модел за разпространение на вируса?
  • Загинали или починали? Как да наричаме смъртните случай при Ковид-19?

Отговорите на Дроздстой Стоянов, "Директно в новините" със Стефан Кунчев.

Визитка:

Академик проф. д-р Дроздстой Стоянов е ръководител Катедра психиатрия и медицинска психология в Медицинския университет в Пловдив. Едва 15-годишен завършва три средни образования - руски дипломатически лицей, английска гимназия и средно общообразователно училище. На 33 години става най-младият професор, а на 35 вече е и най-младият академик в историята на българската наука. Специализирал е в университетите в Питсбърг в САЩ, в Оксфорд и Централен Лангшир в Обединеното кралство, както и в Базел, Швейцария.