Поначало планът за справяне на кризата е лош, а още по-лошото е, че не се спазва и не се налага. Трябва да се наложи със сила, да се упражни контрол от правителството. Това каза през БНР математикът Лъчезар Томов, преподавател в Департамент "Информатика" на Нов български университет.

"Досега естествено обръщане на вълна у нас не е имало, винаги обръщането е било вследствие на мерки. Маската е вид колективна отбрана, вид щит - те са в строя на войската и това е щит, който трябва да носят за партньора отдясно, но всеки мисли само за себе си", каза още математикът и допълни, че репродуктивното число на разпространение на заразата се задържа около 1,2 - 10 души заразяват 12.

Томов заяви още, че сегашните официално обявени в статистиката случаи трябва да се умножат по 5 или по 6, за да имаме по-ясна картина на болните.

Математикът поясни, че през тази седмица има двойно повече случаи дневно в сравнение с миналата седмица, а същевременно бройките в болница и в интензивно отделение се задържат, което по думите му "не е възможно".

Според Томов здравната система е на предела на капацитета си и в момента има случаи на хора, които не могат да стигнат до интензивно легло.

Томов смята също така, че заболеваемостта при децата е рекордна и по-дългата междусрочна ваканция е необходима и е на мнение, че фалшиво отрицателните резултати от тестовете на децата в училище са много по-редки от фалшиво положителните.

Припомняме, че преди дни математикът проф. Николай Витанов, който е с основна заслуга за реализирането на новия план за справяне с пандемията, прогнозира, че февруари ще е е месецът на Омикрон.

Според него 10 000 заразени (б.р.-вече регистрираме по повече) с коронавирус на ден е оптимистичен вариант и в края на предстоящата вълна - вероятно през март, ще има 1 милион заразени у нас и 33 500 смъртни случая.

Математикът смята, че е оптимистично да се допуска, че броят за заболелите и починалите да е по-нисък.

"От 15-20 януари Омикрон ще стане доминантен. Броят на случаите ще започне да расте, а вълната ще приключи в края на март", категоричен бе Витанов.

Проф. Витанов вярва, че смъртността в България постепенно ще пада.

"Системата е изчислена така, че дори да станат 80%, може да издържи още известно време. Тоталният локдаун обикновено за 10-ина дни променя картината. В тази вълна скоростта на запълване на леглата не е била над 2% на ден, така че очакванията са да не се достигне до 100% запълване. Този резерв от 20% не може да се изгори за един ден", обясни той.

"Русе беше ден-два над 80%, а сега пада - нищо не стана. Може да се изкара известно време и на 80%", уверен бе проф. Витанов.