Асоциация "Родители" излезе с позиция срещу идеите на Българската православна църква относно възможността родителите да могат да прилагат физически наказание на децата си.

Светият синод на Българската православна църква излезе със становище за Националната стратегия за детето, като настоя за цялостна реакция. От БПЦ настояха и да се направят промени в други закони, с които да се забранят абортите, като това, според, тях би решило демографската криза.

"Много от политиките в България касаят и се отнасят до родителите. Това, което ние виждаме в новата национална стратегия е, че има предложение за цялостен подход за подкрепа на родителите. Имаме вече налице конкретика и смятаме, че тези текстове са едно добро обещание за това, държавата най-сетне да има една цялостна политика за подкрепа на семействата, от която наистина имаме нужда", коментира Мария Брестничка - координатор в "Националната мрежа за децата" пред Нова телевизия".

Относно критиките от страна на Църквата за пълна забрана за физическо и психическо насилие над децата, Брестничка коментира, че 90% от родителите смятат, че физическото наказание не е ефективна възпитателна мярка.

"Когато стигнем до това защо тогава го използват, получаваме като отговор "Не зная какво друго да направя/ Кипна ми/ Падна ми пердето". Т.е. тук въпросът е какво можем ние да направим, така че родителите да намерят алтернатива на телесното наказание, което спира моментното поведение, с което не сме съгласни, но в никакъв случай не учи детето на това какво всъщност трябва да се случва и как то да има самоконтрол, да има поведението, което очакваме от него" , коментира още Мария Брестничка.

"Всяка една крайност не е приемлива. Българската православна църква, изхождайки от настоящата Национална стратегия за детето, която предстои да бъде и гласувана и приета, изказа своите притеснения относно прекалените правомощия, които тази стратегия дава на детето в ущърб на родителите", коментира Западно - и Средноевропейски митрополит Антоний.

По думите му тук не става въпрос за насърчаване на насилието, а за правото на възпитание, което принадлежи на родителите.

"Всеки един от нас като малък е получавал един или два шамара. Това по никакъв начин не ни е направило агресивни. Тук става въпрос за спазване на основните нравствени възпитателни норми в самото семейство", коментира още митрополит Антоний.