Възпитанието на децата, право на аборт, религия в училище. Тези теми, засегнати в позицията на БПЦ по проекта за Национална стратегия за детето, предизвикаха вълна от коментари и недоволство през изминалите дни.

Впоследствие позицията беше свалена. Синодът съобщи, че не е съгласувана с него, а е лична инициатива на ловчанския митрополит Гавриил и написана от богослова Десислава Панайотова.

"Ние изработваме становищата по екипен начин. Синодът определя комисия от педагози, богослови и юристи, на които им се възлага дадена тема. След това становището минава през заседание на Светия синод.

В случая нямаше възможност, защото имахме четири дни, за да направим становище, за да може то да влезе навреме в сайта на Министерския съвет", обясни в предаването "120 минути" .

"Аз лично съм против физическите наказания. Смятам, че това не работи. По-добре е детето да бъде лишено от нещо, което обича. Например някаква игра. Това дава по-добър ефект. Физическото наказание е крайна мярка."

Това каза пред bTV митрополит Гавриил във връзка с позицията на БПЦ по проекта за Национална стратегия за детето, предизвикала обществено недоволство през изминалите дни. Впоследствие позицията беше свалена.

Митрополитът изрази мнение, че скандинавският пример децата да имат повече свобода да взимат решения всъщност е свободия.

"За мен този пример е страшен и най-много ме е страх България да не стигне някога до това, което е в скандинавските страни. Ако имаме възражения срещу тази стратегия, то е защото се опасяваме, че тя е един преходен елемент по пътя към стигане на нещо подобно. А то е нещо страшно, защото постепенно се изземват функциите на възпитание на родителите и се възлагат все повече на държавни учреждения", на мнение е митрополит Гавриил.

"Абортът е убийство. В този смисъл бихме искали защитата на детето да започне още в момента на неговото зачатие. Не си въобразявам обаче, че можем да постигнем това да бъде забранен. Не се и опитвам да го правя. Мнението ми обаче не може да бъде друго", каза митрополит Гавриил.