В системата на предучилищното и училищното образование работят близо 90 000 педагогически специалисти, като трудностите за обезпечаване на системата с учители са свързани с два фактора. Първият от тях е заради понижената склонност в последните десетилетия за включване в педагогическо образование и в педагогическа професия, а вторият, много по-проблемен фактор е свързан с възрастовата структура на учителите. След увеличенията на възнагражденията на учителите се увеличава и желанието за връщане в педагогическата професия, а и стимулираме учениците да учат в педагогически специалности в университетите.Това каза в отговор на актуални въпроси министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на заседанието на парламентарната образователна комисия.

Той съобщи, че в последните години в пенсионна възраст навлизат между 4000-4500 учители, а при нормална възрастова структура би трябвало да се пенсионират около 2000 учители годишно. 3,5 процента са учителите, които са навлезли в пенсионна възраст, а младите учители до 35 години са 14 процента - или са 11 000, каза министър Вълчев. Той отбеляза, че при нормална възрастова структура в образованието младите учители би трябвало да са 25 процента. Най-висока беше средната възраст при учителите преди четири години - 52,5 години, но сега тя "падна", тъй в образованието започнаха да навлизат и млади учители, каза министърът.

От 5000 ученици с високи резултати на изхода на гимназиалното образование 115 от тях са се включили в педагогическо образование в университетите, информира министър Красимир Вълчев. Той подчерта, че затова за студентите в педагогическите специалности за догодина са предвидени и допълнителни стипендии, както и за студентите в инженерните специалности.

Има 1100 училища в страната с концентрация на ученици от уязвимите групи и в тези училища учителите имат ежедневна допълнителна работа с децата, каза министър Вълчев. Той каза, че на тези 1100 училища допълнително са предоставени общо 30 милиона лева - за допълнителни възнаграждения на учителите и за дейността на 200 медиатори в тях.

Средната посещаемост в някои училища в страната е 50 процента, като възможното решение е всички заедно - различните институции, да мотивираме децата да посещават училище, каза образователният министър. Той отбеляза, че почти във всяка област има по няколко професионални гимназии, които са най-проблемните училища, другите най-проблемни училища са тези в обособените квартали. "Има много професионални гимназии, които се изкушават да симулират усилия, да прикриват отсъствия, а в някои случаи откровено да привличат ученици с това, че няма да ходят на училище и там трябва да бъдем абсолютно безкомпромисни", коментира министър Красимир Вълчев.