Разширяват се правомощията на началника на отбраната, като той вече ще упражнява непосредствено ръководство на командирите на командвания, както и на тези на трите вида въоръжени сили. Възлагат му се и отговорности по разработване на плановете за действие на въоръжените сили, активиране на силите и изпълнение на конкретен план. Това става с приети на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, внесени от Министерския съвет. 

Законът определя ясно и функциите на Щаба на отбраната, които досега не бяха разписани в ролята му на стратегически военен щаб. С тях се подпомага началникът на отбраната при определяне на необходимите отбранителни способности, използване на въоръжените сили, подготовка на войските и силите и разработването на стратегически прогнози, анализи, военни оценки и препоръки за вземане на решения в областта на отбраната, се отбелязва в доклада на Комисията по отбрана. 

Сред най-съществените промени и създаването на две нови структури в състава на Българската армия - Командване за логистична поддръжка и Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана. 

След приемането на законопроекта с 68 гласа "за" и шестима въздържали се, думата бе дадена на адмирал Емил Евтимов, началник на отбраната. Той отбеляза, че целта на направените предложения за промяна е да се дефинира ролята на Началника на отбраната, както и на Щаба на отбраната в системата за командване и управление на въоръжените сили. 

Адмирал Евтимов открои като фактори за промяната в организационната структура на Българската армия и формирането на Командване за логистична поддръжка и Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана - засилването на ролята на страната домакин при провеждане на съвместна операция и нарастващите хибридни заплахи в информационното пространство.