Много малко са мъртвите души в избирателните списъци, повечето са хора, които не живеят там, където са записани. Има хора, които от много години са в чужбина. Това заяви Румяна Дечева от обществения съвет към ЦИК по БНТ по повод парадокса, че броят на хората в избирателните списъци почти съвпада с този на цялото население.

Политическа воля пречи да се актуализират тези списъци, каза тя. Дечева се надява хората, които избираме в следващото НС да имат обществена грижа това да доведе до дискусия и решение.

Вчера стана ясно, че по прогноза на НСИ се очаква българите да са около 6 800 000 души. В същото време, по предварителни данни в избирателните списъци за предстоящите избори фигурират 6 708 189 българи с право да гласуват т.е. над 18-годишни. От ГРАО обясниха това с факта, че националното преброяване включва българските граждани, които обичайно живеят в страната, докато в избирателните списъци се включват всички български граждани по постоянен адрес, независимо от тяхното местоживеене, които според Конституцията на Република България отговарят на критериите за избиратели.

Дечева напомни, че преди избори имаме възможност напълно безплатно да проверим името си в списъците на ГРАО. Това става по различни начини - чрез интернет, телефон или списъци, които се изнасят на различни места.

От днес започва предизборната кампания за президент и Народно събрание.

Румяна Дечева обясни, че чисто технологично е много малка разликата между гласуването с машина на 4 април и 11 юли с това, което в момента ще направим.

"Тези няколко докосвания а екрана не са голямото затруднение. Голямото затруднение е да се знае за какво точно гласуваме, къде е разликата в мандатите на тези, които избираме. За първи път в България избираме едновременно президент и Народно събрание - ако в главата си имаме объркваме къде са разликите между двете, може би ще бъде по-трудно", каза тя.

Дечева увери, че има цял месец, в който ще се показват машините и начина на гласуване. Според нея технологично нещата са ясни.

Очаква се през следващата седмица да има формално съобщение за анализа на разписките, които се броят. Но трябва да има повече обучение за това в секционните комисии. Има все още неща, които трябва да се уточнят, за да сме убедени, че гласът, който сме подали е точен, каза Дечева.

Когато все още няма изработена методика за тези разписки, тогава - както казва законът - нашият глас е подаден в машината. В общата препоръка е записано разместването на разписка от кутия в кутия да не води в объркване или оспорване на резултата.

Според Дечева хората, които са направили своя избор и се справиха добре с предишния вот, ще могат в рамките на 30 секунди да направят своя избор. На онези, които се двоумят, ще им отнеме до две минути.