Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" пусна указания до областните управители, кметовете на общини за предприемане на допълнителни превантивни мерки, за недопускане наводнения и застрашаване живота и здравето на хората. Това каза директорът на ГДПБЗН главен комисар Николай Николов на брифинг за актуалните данни и превантивни съвети във връзка с прогнозата за усложнена метеорологична обстановка.

Предупреждение за опасно време има за тази вечер и утре. Започва захлаждане, което идва с валежи, гръмотевични бури, условия за градушки и силен северозападен вятър.

Заради очакваните валежи от ГДПБЗН са пуснали и указания до всичките им структури в страната да бъдат в готовност за бърза реакция.

"Колегите от НИМХ прогнозират, че динамичната обстановка ще продължи и през следващите дни. Това наложи да пуснем указания до колегите от общините за допълнителни превантивни мерки, свързани с наблюдение на участъци от реките,  шахти, мобилизиране на доброволческия състав и др. Пуснахме указания до структурите на МВР, с които още веднъж обръщаме внимание, че тяхната готовност трябва да остане на високо ниво, така че в максимално кратък срок да се притечем на помощ, ако е необходимо. Пуснахме указания и до структурите на БЧК. Не очакваме нищо по-различно от досегашната обстановка - т.е. това, което беше досега, ще се запази и през уикенда", обясни той.

Гл. ком. Николов посочи, че първите сигнали, на които екипите реагират, са за обектите, за които има информация за бедстващи граждани. "На второ място, това са големите обществени сгради - ведомства, училища и др. Организацията е направена така, че заедно с доброволните формирования и общините ще обърнем внимание на всеки случай", коментира той.

За днес специални писма са изпратени за Видин, Монтана, Ловеч, Враца, където се очакват по-интензивни валежи.

"За утре прогнозата за интензивни валежи е за по-голямата част от страната с изключение на местата, където кодът е зелен. Ако започне интензивен валеж придружен с градушка, тези шахти, които традиционно създават проблеми, ще бъдат наблюдавани. Така че бързо да се отстранява листната маса и водата да бъде поемана от шахтата, за да не остава на улицата. Нашите доброволни отряди са готови точно с такива действия да подпомогнат нашата дейност. В случай на необходимост дори и тези колеги, които са в отпуск, ще дойдат на работа", обясни гл. ком. Николов.

На въпроса на кои райони ще обърнат по-сериозно внимание, той каза, че специално писмо е изпратено за днес до директорите на Видин, Монтана, Ловеч, Враца, където се очакват по-интензивни валежи. За утре прогнозата е за по-голямата част от страната с изключение на Добрич, Силистра, Перник, София окръг, Кюстендил и столицата, където кодът е зелен, в останалата част обявеният код е жълт.

Съвети при наводнение

В случай на наводнение не трябва да влизаме в подлези, да използваме метрото или да пием вода от чешмата, каза гл. инсп. Стефан Стефанов от ГДПБЗН във връзка с прогнозата за усложнена метеорологична обстановка.

"За да запазим живота и здравето си като граждани, трябва да вземем редица мерки преди, по време и след наводнение. Конкретните правила в случай на  наводнение, които трябва да се спазват, са публикувани в интернет страницата на МВР, в тази на ГДПБЗН, както и на pojarna.com. Хората трябва да знаят, че не трябва да  изпадат в паника, а да преценят ситуацията така, че да се окажат на безопасно за тях място. Те не трябва да се опитват да спасяват превозни средства, трябва да е изключено електрозахранването, както и да бъдат осигурени пакети от суха храна и питейна вода", каза още гл. инсп. Стефанов и посочи, че не трябва и да използваме водата от чешмата, защото има вариант тя да бъде замърсена.

"Трябва да сме си подготвили и документи и да имаме контакти с роднини и близки и точно определен план със семейството как да действаме. Ако се намираме в обществена сграда, трябва да спазваме указанията на хората, които там се грижат за нашата безопасност, и да не изпадаме в паника", обясни той.