Предстои важна социална промяна, която засяга ТЕЛК решенията. Правителството постанови да отпадне изискването в комисиите да работят лекари по всички видове специалности.

Заради заболяванията си Красимира е със 75% намалена работоспособност. Една от диагнозите й е астма, което налага задължителното присъствие на белодробен специалист при явяване пред ТЕЛК комисия.

"В деня, в който съм на ТЕЛК, ако там не е белодробната лекарка, ме викат още веднъж. Така чакам няколко дни. Случвало ми се е и седмица да чакам", казва Красимира Кръстева пред Нова телевизия.

Проблемът идва от недостига на специалисти в цялата страна, а Монтана не прави изключение. "Аз не вярвам някой да дойде да работи в ТЕЛК-овете, защото работата е много, а заплащането е много малко", коментира д-р Никола Петров.

За кадровия дефицит в системата на медицинската експертиза признават и здравните власти. "Лекарите специалисти в България са изключително малко на брой и практически няма как да бъдат осигурени в ТЕЛК съставите", посочва д-р Цветолюба Генкова от дирекция "Медицински дейности" в Министерството на здравеопазването.

Затова от догодина ТЕЛК комисиите ще могат да работят и без специалисти по конкретното заболяване. "С възможност за заменяемост, така че да създадем по-голяма гъвкавост", казва още тя.

Лекари от ТЕЛК обаче предупреждават, че промените ще доведат до нови проблеми. "Трудности в обективизиране на оценката, тъй като ги няма тези специалисти и това ще затрудни ли повече работата на ТЕЛК-овете. Колкото по-тесни са специалистите, толкова по-обективна ще е оценката", каза Никола Петров.

От необективна оценка се притеснява и Красимира. Жената се тревожи, че процентът й инвалидност може да бъде намален. "Комисията не смятам, че ще може да прецени реално", каза тя.

От здравното министерство уверяват, че липсата на тесни специалисти няма да е в минус на пациентите. "Няма как това да доведе ощетяване. На практика, това, което трябва да решат ТЕЛК съставите е въз основа на една пълна и достатъчно подробна медицинска документация", категорична е Цветолюба Генкова.

Промяната ще стане факт от януари догодина, а очакванията са времето за придобиване на експертно решение.