Възможно ли е и студентите по медицина да учат дистанционно и доколко ефективно е подобно обучение? В "Денят започва" по БНТ здравният министър проф. Костадин Ангелов коментира, че връщането на студентите в университетите крие рискове и според последните проучвания една от основните причини за бързото разпространение на вируса е именно присъственото обучение.

"Основният принцип, към който сме се стремили е извеждането на студентите от обучение в електронна среда, е именно присъствената форма на обучение в затворени пространства. Това е частен случай за провеждане на практика на отрито, нещо, което не е включено в нашата заповед, така че не смятам, че има проблем тази практика на открито да бъде организирана и да бъде проведена, тъй като тук рискът от разпространение на заразата на открито е минимален, т.е. ако се носят правилно маските, да покриват устата, да покриват носа по начини, по който се опитваме в нашата заповед, считам, че тази практика може да бъде проведена", каза проф. Костадин Ангелов - министър на здравеопазването.

"Не считам, че за две седмици - това е дължината на един болничен лист, бихме могли да застрашим такава една учебна година", категоричен бе той.

Министърът на здравеопазването призова да не се говори за дълги сценарии, "нашата цел е  контролирането на инфекцията и намаляване на натиска върху лечебните заведения".

По думите му обучението по медицина в дистанционна среда има своите недостатъци, но според прочувания заразата в много държави се увеличава от започването на обучението на ученици и студенти.

Електронното направление ще бъде готово в края на другата седмица. В същият период ще бъдат отпуснати и пари на всички Спешни центрове в страната, за да бъдат осигурени бързи антигенни тестове, заяви пък в ефира на "Здравей, България" по NOVA министърът на здравеопазването Проф. Костадин Ангелов.

Министърът коментира и случая на семейство, останало дни наред без болнична помощ, като заяви, че личните лекари сами преценят кои случаи са спешни.

"Системата е претоварена, предупреждавахме, че това ще е се случи, ресурсът на системата не е неизчерпаем. Всеки може да звънне на личния си лекар, той ще го насочи към органите на РЗИ - те извършват PCR тест ", каза той.

Той добави, че PCR тестът е достъпен и абсолютно безплатен за хора със симптоми. Проф. Ангелов коментира и координацията между лечебните заведения в страната.

"Вече съществува координация между лечебните заведения в страната. Такъв денонощен координационен център, който докладва за свободните места има в София. Той работи чрез електронна система. Има такъв център и във Варна", коментира той.

Личният лекар може да приотизира кой пациент е спешен и кой не, заяви още Ангелов.