Президентът Румен Радев е поставил директно въпроса за компенсация за имотите на тракийските бежанци пред президента на Република Турция Реджеп Ердоган. Това съобщи държавният глава тази вечер в историческата местност "Петрова нива". Там той участва в Националния възпоменателен събор по повод 115-та годишнина от Илинденско-Преображенското въстание.

Румен Радев каза, че ще продължава да изисква ясни отговори, когато историческите факти се пренебрегват и поставят под съмнение.

Президентът присъства и на отслужването на заупокойната молитва в храма "Света Петка". След това прие почетния строй на представителните армейски части.

В словото си Радев подчерта, че никой не може да пренапише по-добре и по-вярно да пренесе във времето спомена от освободителните борби на Тракия и Македония от потомците на нашите герои, които са посветили живота си на българската национална идея.

Благодаря ви, че пазите жив спомена и традициите, не само тук, на "Петрова нива", а и в своето ежедневие, и за това, че ги носите в сърцата си, каза Румен Радев.

Съборът на Петрова нива е под почетния патронаж на държавния глава. На събитието в памет на загиналите в Илинденско-Преображенското въстание тази вечер присъстваха вицепремиерът Валери Симеонов, председателят на Съюза на тракийските дружества Красимир Премянов, народни представители, общественици, кметове от региона, стотици хора.

"Илинденско-Преображенското въстание е безумно дързък порив за свобода и зов за правда към целия цивилизован свят. То даде хиляди невинни жертви, но показа волята за отхвърляне на турското робство и готовността "Хиляди пъти по-добре смърт, отколкото скотски живот", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова на събора.

"Признателни сме на тези смели мъже и жени. Цели 115 години историята пази завета им да не се примиряваме с никоя тирания, но и ние сме длъжни днес да тачим историята си и да не позволяваме тя да бъде преиначавана и присвоявана. Героите ни загинаха за свободата и за България. Днес е наш ред да ги пазим", каза още Нинова.

На 29 юли 1903 г. в местността "Петрова нива" 300 делегати, воеводи и четници вземат решение за обявяване на Илинденско-Преображенското въстание, което избухва на 6 август. През 1958 г. на поляната, където се е състоял конгресът, е построен паметник в памет на загиналите герои.

През 2003 г., в чест на 100-годишнината от въстанието, е построена църква, наречена "Света Петка". На Петрова нива има и музейна експозиция със снимки, оръжия и документи от освободителните борби на българите от Тракия и Македония.