Работодателите са недоволни от предвиденото повишение на минималната заплата, синдикатите не са доволни от размера на увеличението - те искат механизъм за увеличение на минималната заплата.

10% от работещите в България вече ще се трудят на минимална работна заплата, след като бъде прието увеличението от 310 на 340 лв. - при 6% при досегашната МРЗ.

Всеки лев в чужд джоб за работодателите е лична обида, така президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев отвърна на позицията на бизнеса по отношение на минималната работна заплата.

По думите му трябва да има механизъм за определянето й, за да може всеки министър да знае какво го очаква.

"Държавната администрация е раздута, но преди да се премине към численото й намаляване, трябва да се знае каква администрация искаме", каза още Тренчев.

Той се обърна към вицепремиера Зинаида Златанова с думите "имате колега с цяло министерство, за което всички задават въпроси какво прави" (за инвестиционото проектиране - б.р.).

"Прекратяваме практиката всяка година да добавяме ограничен ресурс на всички ведомства, без това да е обвързано с измерването на постигнатите резултати", обяви финансовият министър Петър Чобанов, който представи проектобюджета.

Параметрите на проектобюджет 2014

Съкращенията в администрацията няма да стават механично, каза още веднъж Чобанов. Според него идеята е да бъде направен преглед на структури, на дублиращи се функции и по тази линия  да се оптимизира.

Най-големият бюджет, даван през последните 23 години, ще бъде тазгодишният на Министерството на труда и социалната политика за 2014 година. Това заяви ресорният министър Хасан Адемов. Сумата, която е отредена за МТСП за догодина, е 1.061 млрд. лева.

Изпълнителният председател на БСК Божидар Данев подкрепи бюджета, но призна, че ще е трудно изпълним.

Планираният ръст на данъчните приходи е напрегнат, но осъществим, каза председателя на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. 
Той коментира, че има заложен по-голям буфер и напомни, че са увеличени средствата за неотложни и непредвидени разходи до над 700 млн. лева.

Пенсионната реформа

Синдикати и работодатели се обявиха и против предлаганите от БСП промени в КСО, с които се въвежда ранно пенсиониране до 2 г. преди навършване на възраст и за премахване минималната пенсионна възраст на военните.

КНСБ предлага въвеждане на еднаква минимална пенсионна възраст за всички категории труд с ранно пенсиониране. Синдикатът настоява и за преразглеждане на професиите, които ползват тези преференции.

Предложението направи Ася Гонева от КНСБ на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което се обсъжда Бюджет 2014.
"Трябва да се сложи край в специални закони да се третират пенсионни въпроси", заяви тя.

С привилегии за ранно пенсиониране се ползват две категории труд. Към тях спадат миньори, металурзи, военни, полицаи и други.

По думите на Гонева лицата, които се пенсионират по-рано, получават много по-висока пенсия от всички останали и то много по-дълго време, имат и редица привилегии.

На реформата ще й бъде дадена “почивка“ от 1 година (няма да се увеличават възрастта и стажът за пенсиониране), каза Адемов. Той обаче призна, че увеличаването на пенсионната възраст в бъдеще няма алтернатива.