Заплатите на властта се увеличават. Причината - те се изчисляват на база възнагражденията в обществения сектор, които също са се увеличили, показва националната статистика.

Заплатите в обществения сектор за второто тримесечие нарастват с два процента и половина. Тоест - от 1115 лева средното възнаграждение за този сегмент се е увеличило на 1143 лева.  Така депутатите вече ще се разписват срещу 84 лева повече или 3429 лв. Министрите ще взимат със 109 лева отгоре или 4457 лв., показва репортаж на Би Ти Ви.

Най-голямото увеличение е за премиера и президента. Първият вече ще получава 5300 лв., а вторият - 6858 лв.

Според управляващите, проблемът не е в размера на дохода, а в това, че хората остават с грешни впечатления за труда им.

"Това, което, за съжаление, хората виждат, е, че депутатите не работят, а получават големи заплати. Каквато и да е заплатата, тя ще е прекомерна според мнението на хората. Това, което виждаме ние, е различно от това, което виждат хората", категоричен е националистът Александър Сиди.

През май депутатите отхвърлиха идеята заплатите им да бъдат замразени под 3000 лева. Според партиите във властта, идеята на опозицията е била популистка.

"Увеличаването на депутатските заплати да е свързано със средната работна заплата е неприемливо и дразнещо за хората. България е една от най-бедните страни в Европа и който взима според обществото несправедливо високи заплати, няма да бъде обичан от народа", смята обаче социалистът Георги Гьоков.

Към заплатата от 3500 лв., депутатите получават и така наречените "две трети" безотчетни пари за различни разходи, а също и процент надбавка за участие в комисии. Въпреки това, те са далеч от възнагражденията на европейските си колеги, които взимат няколко хиляди евро.