От Министерството на правосъдието показаха днес устройствата от пенитенциарната система, или т.н. затворнически гривни, чрез които у нас вече официално работи електронният мониторинг на правонарушителите. Системата е израелска, а устройствата са два вида - на радиочестота и с GPS. Гривните се поставят на глезена. 

Зам.-министърът на правосъдието Николай Проданов разкри, че т.н. електронно наблюдение е било формулирано в Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража през 2016 г., а от средата на тази година вече е реалност.

"Системата за електронен мониторинг е собственост на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и по този начин ведомството разполага с относително пълен контрол върху нея", обясни зам.-министърът на пресконференция в БТА.

Той уточни, че евентуалните проблеми със системата, които биха могли да възникнат в бъдеще, са свързани със сателитния сегмент, който е зависим от мобилните оператори и от покритието върху територията на страната.

Вижте още снимки тук>>>

"Модернизацията на пенитенциарната система е стратегическа цел. Чрез нея се осъществява по-ефективен контрол върху лишените от свобода и им се дава възможност за по-ефективно приобщаване в обществото, тъй като с устройствата - т.нар. "гривни", те не се отдалечават от семействата и местоработата си", добави шефът на затворите главен комисар Васил Миладинов.

В момента у нас разполагаме с 250 комплекта, а под наблюдение са 12 лица.

Лицата, които подлежат на наблюдение, са три категории - лишени от свобода, които са настанени в затворнически общежития от открит тип, лица с наложени пробационни мерки "ограничение в свободното придвижване" и "задължителна регистрация по настоящ адрес", както и лица с наложена мярка "домашен арест".

Представителя на фирмата изпълнител на проекта Валери Даан обясни, че у нас се използват два вида електронно наблюдение. Първият е мониторингът на правонарушители под домашен арест, а вторият - наблюдение с GPS гривна със сателитен сигнал, чрез която може да се установи по всяко време къде се намира правонарушителят.

Сигналите от гривните постъпват в контролния център, ситуиран в София.

Към момента 10 от лицата са поставени за контрол чрез радиочестотно наблюдение, като осем от тях имат забрана да напускат жилището си в определен часови интервал. Другите две лица се контролират чрез сателитно наблюдение, като на тях им е наложена забрана да посещават конкретни места.

Хората, поставени под електронен мониторинг, са на възраст между 18 и 40 години. По-голямата част от тях са извършили престъпления против личността и против собствеността, а две от лицата са осъдени за общоопасни престъпления - шофиране след употреба на алкохол и наркотични вещества. Десет от лицата са поставени под 6-месечен електронен мониторинг, какъвто е максималният срок.

Относно въвеждането на системата е било осигурено обучение по места, в което са се включили над 200 служители.

В момента общо 29 системи за видеонаблюдение са разпределени по места и се инсталират в 28-те районни служби на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и в контролния център.

"Лично изпробвах гривната по време на тестовия период и всичко беше нормално. Къпал съм се, мокрил съм я - няма проблем. До момента по време на тестовете всичко е било нормално", допълни зам.-министър Проданов.

Специалисти разкриха, че гривната функционира нормално и при потапяне на над 2,5 метра под вода.

"Каквото и да се случи с гривната, тя е в постоянен контакт с системата. Загуба на сигнал, опит за интервенция, всичко се отчита, така че служителите в центъра веднага разбират", обясниха още от фирмата. Системата, която е внедрена у нас, е същата, която ползват в САЩ, Канада, Литва, Естония, Швеция и редица други страни.