Парламентът днес ще гласува вота на недоверие към кабинета "Борисов 3" на тема "Здравеопазване". Това предвижда седмичната проектопрограма за работа на Народното събрание.

Гласуването се провежда, след като в петък се проведоха разискванията по вота, с което се спазва изискването на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, то да не е по-рано от 24 часа след приключване на дебатите.

Единствено ДПС обяви подкрепата си за вота. Двете политически сили обаче разполагат общо със 104-ма народни представители, от необходимите 121, за да се смята вотът за успешен.

Ситуацията е малко деликатна, след раздора в малката коалиция на патриотите. Все още не е ясно как ще гласуват хората на Волен Сидеров, който иска оставката на вицепремиера Валери Симеонов.

От БСП вчера предложиха като първа точка от дневния ред изслушване на Валери Симеонов, заради репликата му към майките с деца с увреждания. Това обаче едва ли ще се случи, тъй като вотът е с предимство.

Вотът на недоверие няма нито математически, нито политически шанс, подчертаха Цветан Цветанов и д-р Даниела Дариткова от ГЕРБ:

За да е успешен вотът, за него трябва да са гласували повече от половината от всички народни представители. При отхвърляне на вота на недоверие към правителството, такова може да се поиска на същото основание едва след 6 месеца.

Вотът бе внесен на 15 октомври с подписите на всички 79 народни представители от ПГ на "БСП за България" заради провала на правителството в сферата на здравеопазването. Мотивите на опозицията са разделени на три части: състояние на здравеопазването, предложенията за реформи в системата и алтернативата на БСП.

Това е третият вот на недоверие към кабинета. Предходните два на тема "Корупция" и "Сигурност" не успяха да минат.

На вниманието на депутатите се поставя и президентското вето върху Закона за държавната собственост, приет от парламента на 10 октомври. В мотивите си държавният глава Румен Радев посочва, че с приетия закон се създава възможност за скрита приватизация на дружества от забранителния списък по Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Ветото върху промените на Закона за държавната собственост е десето за президента, като до момента парламентът е подкрепил само едно от тях - върху Закона за приватизация и следприватизационен контрол.