Спортният министър Красен Кралев отвърна остро на критиките на президента към правителството, че се намесва в работата на Българския футболен съюз (БФС) след расисткия скандал около мача на националния ни отбор с Великобритания. 

"Не трябва да съдим за футбола като някакво единично дело и явление в държавата. Каквото ни управлението на държавата, такова е управлението на българския футбол. Вчерашните действия са блестящо доказателство за това. Не искам в никакъв случай да се превръщам в адвокат на президента на БФС, най-малкото заради липса на характер на терен и заради самата игра. Но за мен е безпрецедентно държавата да се намесва по груб и недопустим начин в една абсолютно независима от държавата федерация", заяви по-рано днес държавният глава, след като вчера премиерът Бойко Борисов разпореди кабинетът да прекрати всякакви отношения с БФС, докато Борислав Михайлов не подаде оставка.

Той го направи, но днес първият вицепрезидент на съюза - Йордан Лечков, заяви, че според него оставката няма да бъде приета от Изпълкома, защото си има ред - "президентът е избран от Конгрес и само Конгрес може да го свали".

Ето какво написа пък министърът на спорта в официалния си профил във Фейсбук:

"Президентът Румен Радев за пореден път прояви своята некомпетентност относно жизнено важни теми от обществения живот в страната ни. Трябва ли да разбираме от изказването му днес, че президентът подкрепя расистките прояви по трибуните, които влязоха в заглавията на световната преса и посрамиха България?

Означават ли думите му, че Румен Радев защитава извършителите на престъпления в спорта и по-конкретно корупционните практики при съдиите, каквито се разследват в момента?

Казва ли българският президент, че държавата в лицето на правителството и министър-председателя трябва да стои безучастно при получаването на данни за извършване на престъпления в дадена спортна организация?

Ще използвам възможността да запозная президента Радев с конкретни разпоредби от Устава на УЕФА и от българското законодателство, за да не се изказва неподготвен.

БФС е федерация като всяка друга лицензирана спортна федерация в България и се подчинява на законите и разпоредбите на българското законодателство.

Обърнете внимание на член 19 от Устава на УЕФА, господин президент, който определя кое е вмешателство. Вмешателство може да бъде само директното назначаване на президент на Българския футболен съюз или Изпълнителен комитет, дори и за определен кратък период, каквото в момента няма. Категорично-искането на оставка от страна на премиера и от министъра на спорта, представляващ органа, който лицензира всяка спортна федерация, не може да бъде считано за намеса в работата на Българския футболен съюз и не очаквам последици за страната ни по този въпрос.

Премиерът Борисов призова президентът на БФС да извърши морален акт с оглед на общественото недоволство заради незадоволителните резултати във футбола ни, заради расистките прояви по време на провелата се футболната среща с Англия и поради необратимите последици, довели до нарушаването на имиджа на страната ни като една от най- толерантните страни в света. Господин Михайлов има правото да се съобрази с този призив, или не.

След оставката на Борислав Михайлов БФС по демократичен начин ще избере президент и ръководни органи без вмешателството на държавата.

Подчертавам, че не трябва да оневиняваме дисциплинарната комисия на БФС, която носи огромна вина за случилото се на двубоя с Англия. Тъй като до момента няма нито едно наказание за расизъм в пълния му обем въпреки санкциите, които понасяме в Европа.

Аз ще се въздържа от по-нататъшни коментари и заключения по темата по няколко причини:

1. В петък предстои заседание на Изпълнителния комитет на БФС, на което трябва да бъдат взети изключително важни решения, свързани с бъдещето на федерацията.

2. В момента тече разследване на БФС по член 321, алинея 6 от Наказателния кодекс, която се отнася за "Престъпления против спорта", по-конкретно "корупционни престъпления", което касае дейността на съдийската комисия към БФС и нейния председател Йордан Сталев.

3. СДВР провежда специализирана операция по издирване на феновете, показали расистки жестове по време на мача България - Англия. До момента петима от тях вече са открити и задържани.

Призовавам Румен Радев да не използва българския спорт за политически атаки, особено когато не познава проблемите и спецификите в българското и международното законодателство в сферата на спорта. Нека да оставим специализираните органи да си свършат работата, да бъдат оповестени пред обществото конкретни данни и факти. Сигурен съм, че ако използваме неприятния случай от последните дни и успеем да изрежем тумора навреме ще постигнем оздравяването на българския футбол".

По-рано пък военният министър Красимил Каракачанов определи изказването на държавния глава като "заяждане".

"Като беше правителството на Сергей Станишев, футболът ни по-хубав ли беше? А като беше на Орешарски правителството, по-хубав ли беше? Значи започнем ли да вкарваме в спорта политика и да се драпаме на тази основа, не е добре. Това, което озлобява и част от агитките, е, че отборите, които подкрепят - вижте, публиката става все по-малка и по-малка - не играят. Защо не се огледаме да видим някои от агитките не се ли занимават и с друга дейност, освен да подкрепят отборите, макар и по-грубо? Имам предвид разпространение на дрога, организиране на други неща", заяви вицепремиерът.