Лидерът на ДПС Лютви Местан потвърди позицията си, че това правителство няма да падне при вот на недоверие.

Все още управляващите партии не изглеждат притеснени от новата позиция на Волен Сидеров - че този път "Атака" е готова да помогне на ГЕРБ с вота на недоверие. Той дори се обяви за незабавна оставка на кабинета и избори още на 20 юли.

Председателят на парламента Михаил Миков предложи дебатите да се проведат след 11.30 часа. Дотогава трябваше да бъде обсъден съставът на Сметната палата, след като мнозинството не прие искането на ГЕРБ тази точка да отпадне от дневния ред. Дебатите обаче се проточиха и разискванията по вота започнаха около час по-късно. В парламента дойде премиерът Пламен Орешарски.

Вижте снимки>>>

След около три часа спорове, в крайна сметка парламентът избра за членове на Сметната палата - Горица Грънчарова-Кожарева, Дилета Касабова-Токатлиян, Евгения Пенкова-Панталеева, Ширин Исмаил, Златина Русева, Мустафа Занков, Стефка Михайлова и Тома Дончев. Всички положиха клетва.

"За" гласуваха 111 депутати от БСП и ДПС, 80 бяха "против" и един депутат от левицата се въздържа. От "Атака" не участваха в гласуването.

Негласувалият от БСП беше Георги Кадиев, който предварително обяви, че ще бъде срещу предложението на своята партия,  а след това ще подаде оставка като депутат, каквато заяви вчера.

"Нека да не се гласуват 7-годишни мандати, след като след 2 дни се очаква оставка на правителството, коментира той. След 3 месеца тези хора ще бъдат сменени от новото Народно събрание", аргументира се Кадиев.

Подобни мотиви изтъкна и Менда Стоянова от ГЕРБ, която се обърна към БСП и ДПС, че нямат право в последните дни на нелегитимното си управление да вземате решения, важни за страната.

"Не изправяйте следващото управление пред необходимостта отново да променя Закона за Сметната палата. Не дамгосвайте предложените с клеймото на партийните назначения. Там има свестни хора
", каза тя.

Миков обаче коментира, че без Сметна палата няма как да има избори, и попита
кое дава гаранция, че следващото Народно събрание, което е на прага, ще бъде по-легитимно.

"Заплахи – вие утре няма да съществувате - това се чува в българския парламент. Такъв арогантен стремеж към контрол на цялата власт по-скоро отвращава хората, отколкото да печели техните симпатии
”, заяви той.

По-рано парламентът прие в петък да изслуша Орешарски и енергийния министър Драгомир Стойнев във връзка с проекта „Южен поток”.

АНКЕТА: Одобрявате ли бърза оставка на кабинета и избори?