Минерална вода бликна от сондажа до 15-о училище "Адам Мицкевич" в столичния район "Надежда". Тя е с температура около 55 градуса и е с дебит 4-5 литра в секунда. Това съобщи главният архитект на София Здравко Здравков пред Столица.bg.

Както е известно, част от район Надежда ще бъде превърнат в зелен коридор на София по големия проект на ЕС - УРБИНАТ, финансиран по програма "Хоризонт" 2020. В момента проби от минералната вода се дават последователно в ларобатория, за да се установят радиологията, качествата и съдържанието на водата. Намеренията на Столична община са да се изгради басейн, който да бъде с минерална вода.

"Находището е в един стар сондаж, който е направен в далечните години, още преди създаването на район Надежда. Историята е интересена, защото е правен навремето да се търсят въглища в Софийското плато. Но вместо въглища, природата ни е дала минерална вода. Сондажът е предоставен през 2011 година, заедно с още 7 други, общо 8 от МОСВ на Столична община. Една част от тях бяха в недобро състояние какъвто бе и въпросният сондаж в Надежда. За сондажа в Баталова воденица направихме почистване и на 80 м имаше едно парче, което беше задръстило сондажа. В Надежда също стартирахме работа по почистването, защото сондажът беше задръстен с глини между 500 и 620 метър. Там се свърши доста сериозна работа, защото има тръби, които са в деликатна ситуация, хората работиха хирургически. Започнахме проучване на качество и радиологията на водата. Засега не можем да кажем какъв е крайния резултат, тъй като се правят лабораторни проби. Трябва и да се уверим в нейното съдържание дали може да се ползва", обясни арх. Здравков.

Той уточни, че зад 15-о училище се намират два терена, които са общинска собственост. "В проекта, който разработваме по УРБИНАТ, "Зелен коридор" имаме желание да се разработи терен за басейн с минерална вода. Разчитам водата да е с добри качества, като тази от съседните три сондажа в кв. "Свобода" до стадион "Локомотив" - с чудесни експлоатационни качества. Надявам се задачата, която имаме за минералните басейни да се осъществи и да ги включваме в експлоатация", коментира главният архитект на София.

И в момента продължава ппроучването за радиология и качествата на минералната вода. Очаква се категоричен резултат да има в края на февруари т. г. "Ще вземем няколко последователни проби, защото тя се изчиства. По УРБИНАТ е предвидена такава връзка и включване на минералната вода с басейн. Идеята ни е да направим още едно съоръжение за децата", надява се арх. Здравков.