Система от интелигентни сензори ще следят от днес качеството на въздуха в София, съобщи на пресконференция в Столичната община зам.-кметът по екология Йоана Христова. Тя представи системата от сензори на Столичната община за следене на качеството на атмосферния въздух.

Във всички райони на града са разположени 22 интелигенти сензора на локации, които следват максимално националното законодателство по инсталирането на автоматични станции за измерване качеството на въздуха, посочи Христова. Целта е чрез тях да се опитаме максимално да добием данни, които бихме могли в бъдеще да използваме за вземането на управленски решения за чистотата на въздуха. Трябва да минат четири сезона, за да може сензорите да натрупат достатъчно информация, обясни Христова. Междувременно Столичната община ще е анализирала част от тези данни, ще е намерила еквивалентност между данните на сензорите на общината и на автоматичните станции. Когато видим какви са реалните възможности те да бъдат съпоставени, тогава ще предложим на вниманието на Столичния общински съвет да вземе решение дали те ще бъдат използвани или не. Това не е решение, което СО ще вземе сама, защото то засяга живота на над 1,5 млн. жители на града, посочи Христова.

Тя припомни, че през 2016 г. Столичната община разработи и кандидатства с проект за ефективно използване на нови технологии за чист атмосферен въздух. През декември 2017 г. беше подписан договорът с програма "Балкани-Средиземно море", по който Столичната община е водещ партньор в с градовете Солун, Никозия, Тирана и Охрид. В рамките на проекта в София бяха извършени поредица от дейности, сред които проучване на най-добрите практики прилагани в европейски мащаб за идентични проекти за инсталиране на интелигентни системи сензори за измерване на качеството на атмосферния въздух, каза Христова.

Open Data платформата е достъпна в интернет на адрес - platform.airthings-project.com. Гражданите ще могат да следят почасови стойности на фини прахови частици, азотен диоксид, озон, въглероден окис и серен диоксид. Станциите са изцяло автономни и лесно се обслужват, сензорите лесно могат да се подменят и да се надграждат. Станциите предават информацията в реално време към платформа за визуализация и за последващ анализ, обясниха от общината.

Европейският проект "Ефективно използване на новите технологии за чист атмосферен въздух" (AIRTHINGS) е финансиран по Програма "Балкани - Средиземно море" (2014 - 2020) на ЕС и е с продължителност 24 месеца, считано от 1 декември 2017 г. Общата стойност на проекта, който обхваща София, Солун, Никозия, Тирана и Охрид е на стойност 1,4 млн.евро. За София финансирането е 481 хил.евро.