Белгийското правителство възнамерява да свика допитване до гражданите какво часово време да бъде използвано в страната, съобщават местни медии, цитирани от БТА.

Белгийският премиер Шарл Мишел ще обсъди със своите колеги от Холандия и Люксембург необходимостта трите държави да останат в един часови пояс. Това се налага заради настояванията на Европейската комисия занапред смяната между лятно и астрономическо часово време да престане. Комисията предлага до идната пролет всяка държава в ЕС да заяви какво време ще ползва постоянно - "зимно" или "лятно".

Еврокомисарят по транспорта Виолета Булц коментира преди дни, че според това предложение ще бъде възможно часовите пояси в Европа да бъдат разделени не само отвесно, а и водоравно, включително например съседните Белгия и Холандия да изберат да бъдат с различно часово време.

Мишел коментира, че би било недопустимо в държавите от Бенелюкс часовниците да показват различно. Той уточнява, че все още се обмисля под каква форма белгийците да се произнесат по открития въпрос кое часово време да се установи в страната.

Настояванията на ЕК за отказ от на смяна на времето бяха оправдани с отпадналата необходимост от пестене на енергия, както и с допитване по интернет в разгара на летните почивки. Според резултатите от това допитване мнозинството европейци (над 80 на сто) желаят смяната на часовото време да отпадне. Резултатите показват, че най-активни в допитването са били германците (3,79 на сто от населението), австрийците (2,94 на сто) и финландците (0,96 на сто). Най-сдържани в участието си в допитването са били британците (0,02 на сто), италианците и румънците (0,04 на сто), датчаните (0,11 на сто), холандците (0,16 на сто) и българите (0,18 на сто).

Първоначалната идея за допитването в ЕС дойде от петиция на граждани на Финландия, разгледана от парламента в Хелзинки миналата година. Впоследствие водещи партии в Германия заявиха, че ще подкрепят предложение за премахване на смяната на времето. Така последва допитването на ЕК, очертало мнозинство за отпадането на смените. Сега комисията очаква яснота коя държава в кой часови пояс избира да бъде занапред. За да бъдат приложени, всички обсъждани промени трябва да бъдат подкрепени в Съвета на ЕС и в Европейския парламент.