Продължават протестите в Европа и САЩ заради убийството на афроамериканеца Джордж Флойд в американския град Минеаполис.

Хиляди хора се събраха за мирни протести в Лос Анджелис, Ню Йорк, Вашингтон и други части на САЩ за мирни демонстрации, предаде ДПА.

Пред Белия дом протестиращите скандираха "Кого защитавате", а един демонстрант държеше плакат с надпис "Кажете им имената".

В Ню Йорк поне няколкостотин души се събраха за мирно бдение в памет на починалия афроамериканец Джордж Флойд. Множеството започна да се разпръсква с наближаването на полицейския час.

Бившият президент Барак Обама призова всички кметове на американски градове да направят преглед и реформа на политиката за използване на сила от полицейските управления в консултация с местните общности, информира Ройтерс.

Първият чернокож президент на САЩ съзря и искрица оптимизъм, макар да призна отчаянието и гнева, подхранващи протестите след смъртта на невъоръжения Флойд.

"По определен начин, колкото и трагични да бяха тези няколко последни седмици, колкото и трудни, страшни и несигурни да бяха, те бяха и невероятна възможност за хората да видят някои от тези основни тенденции", каза Обама в предаване на живо от дома си в Чикаго.

"Те предложиха възможност да работим заедно, за да се справим с тях (. . .) да променим Америка и да я направим достойна за най-висшите й идеали", посочи той.

Обама се обърна пряко към младите цветнокожи американци с думите: "Искам да знаете, че вие имате значение, искам да знаете, че животът ви има значение, че мечтите ви имат значение".

В изказването си Обама не спомена Тръмп, макар през последните седмици да критикува по-често действията на настоящия президент.

Друг бивш президент, 95-годишният Джими Картър, призова участниците в протестните акции, провокирани от смъртта на Флойд, да се борят с расизма единствено с мирни средства, предаде ТАСС.

Картър, който бе на власт между 1977 г. и 1981 година, подчерта, че той и съпругата му Розалин "с болка са възприели трагичната расова несправедливост".

Бившият министър на отбраната на Тръмп, Джеймс Матис, направи необичайно изявление, заявявайки, че ръководството на президента е отговорно за безредиците в момента, посочи ДПА.

"Доналд Тръмп е първият президент през живота ми, който не се опитва да обедини американският народ, дори не се преструва, че опитва. Вместо това той ни разделя", заявява Матис.

"Свидетели сме на последиците от три години на тези умишлени усилия. Свидетели сме на последиците от три години без зряло ръководство", подчертава той.

Хиляди протестираха и в Европа, безредици край американското посолство в Атина

Гръцката полиция е задържала 12 анархисти за участие в безредиците, избухнали край посолството на САЩ в Атина, предаде ТАСС, позовавайки се на в. "Етнос". Според изданието анархисти са хвърляли срещу полицаите край посолството камъни и бутилки със запалителна течност, запалили са контейнери с боклук на улицата и са разбили витрини на магазини в престижния район Колонаки.

Напрежението край посолството на САЩ, пред което са наредени автобуси на специалните части, възникна в края на протестен марш, организиран във връзка със смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд. По оценка на полицията в демонстрацията са участвали около 3000 души и като цяло тя е преминала спокойно. Когато обаче демонстрантите приближили посолството, от множеството се отделила група, която започнала да хвърля по силите на реда камъни и коктейли "Молотов". В отговор полицията използвала сълзотворен газ и разпръснала демонстрантите.

Хиляди демонстрираха и в Европа, пренебрегвайки противоепидемичните разпореждания на властите

Протестът в Ротердам се състоя около централния мост "Еразъм".  "Протестът беше прекратен от организаторите. Вие трябва да се върнете у дома и да спазвате дистанция от 1,5 метра", заявиха полицията по мегафони. Много от участниците си тръгнаха, но малки групи продължиха да обикалят и скандираха "Няма мир, няма справедливост".

По-късно бе съобщено, че полицията се е намесила, за да разпръсне малки групи протестиращи, които след като били приканени да се разотидат, чупели витрини и огради, изхвърляли мебели от барове.

В понеделник в Амстердам се състоя подобен протест, на който неочаквано се събраха хиляди протестиращи. Някои в Холандия го критикуваха за нарушаване на мерките за социална дистанция, целящи да попречат на разпространението на коронавируса.

Около 3000 протестиращи се събраха и на централен площад в Хелзинки, носейки плакати с надписи "Животът на чернокожите е важен" и скандираха същия лозунг. Някои от тях носеха маски заради мерките за възпиране на разпространението на коронавируса. Те изслушаха кратки речи против полицейското насилие и призиви за свобода и правосъдие, както и против расизма - включително във Финландия.

Полицията на Хелзинки съобщи в Туитър, че е разговаряла с организаторите и е поискала да се спре протеста поради риска от заразяване на събралите се. След това протестът беше прекратен.

По време на шествие срещу расизма в Лондон се стигна до кратки сблъсъци между полицията и протестиращи в близост до канцеларията на премиера Борис Джонсън на Даунинг стрийт, предаде Ройтерс. В протеста в британската столица участваха десетки хиляди и като цяло той протече мирно.

Джонсън заяви на всекидневната си пресконференция за коронавируса, че е "възмутен и отвратен" от това, което се е случило с Джордж Флойд в Минеаполис. "Моето послание към президента на САЩ Доналд Тръмп, към всички в САЩ, от Великобритания - и съм сигурен, че така смятат и повечето хора по света - е че расизмът и расисткото насилие нямат място в нашето общество", каза британският премиер.

Хиляди хора участваха в демонстрация срещу расизма в Стокхолм.

Полицая, убил Флойд, го грози 40 г. затвор

Американската прокуратура разшири делото за смъртта на Джордж Флойд, обвинявайки още трима полицаи в подпомагане и подбуждане към убийство, предаде Асошиейтед прес.

Същевременно обвинението към полицая Дерек Човин, който е притискал с коляно врата на Флойд, е засилено до убийство от втора степен. Това обвинение, ако бъде прието от съда, може да доведе до присъда от 40 години затвор.

Човин, както и другите трима полицаи - Томас Лейн, Джей Кюн и Ту Тао, бяха уволнени миналата седмица.

Новите обвинения бяха повдигнати от главния прокурор на щата Минесота Кийт Елисън, който определи протестите, избухнали след смъртта на Флойд, като "драматични и необходими".