Броят на предварително гласувалите за изборите в САЩ е надминал този преди четири години. Според независима организация, която следи протичането на изборите, поне 59 милиона са пуснали бюлетина до момента.

На фона на притеснения заради пандемията от Covid-19, за да избягат струпване на хора, американци гласуват предварително на място и по пощата. Както президентът Доналд Тръмп, който се цели да спечели втори мандат в Белия Дом, така и опонентът му - демократът Джо Байдън определят тези избори като екзистенциални.

Според наличните данни повечето от предварително гласувалите са демократи.

Мнозинството републиканци се очаква да подадат вота си на 3 ноември, след като президентът Тръмп постави без доказателства под съмнение гласуването по пощата. Експерти са обединени в мнението си, че измамите по време на избори са несъществени.

От Election Project - независимата организация, която следи протичането на изборите, предвиждат най-малко 150 милиона подадени гласове тази година. На изборите през 2016 гласувалите са били около 137 милиона, съобщава БНР.

9 дни до изборите, а кампаниите на Тръмп и Байдън правят всичко възможно да спечелят повече гласове. Републиканците защитават действията на президента по справяне с Covid-19, а демократите казват, че администрацията е игнорирала мащаба на заплахата с надеждата, че вирусът ще изчезне от само себе си.

През 2016 г. гласуваха предварително общо 57 милиона избиратели.

До момента Демократическата партия, която насърчаваше предварителното гласуване, води по броя на вече получените бюлетини. Не е ясно обаче дали това ще бъде показателно за окончателния резултат, отбелязва АФП.

Междувременно предизборният щаб на президента на САЩ Доналд Тръмп поиска от Върховния съд да блокира плана на Северна Каролина да преброи бюлетини, пристигнали след 3 ноември, предаде Ройтерс.

Искането е било подадено първоначално в четвъртък, когато федерален апелативен съд отказа да отмени плана на щатските власти да преброяват бюлетини, пристигнали до 12 ноември.

Предизборният щаб на Тръмп, Републиканската партия на Северна Каролина и други организации заведоха иск срещу решението, с аргумента, че то нарушава избирателния кодекс на щата. То е прието от щатска агенция по изборите, чиито членове се назначават, а не от избраните от жителите на щата представители, подчертава предизборния щаб в новия си иск.