Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че е разочарован от резултата на Конференцията за климатичните промени (COP-25) в Мадрид.

Преговорите в Мадрид приключиха в неделя, като преговарящите отложиха за догодина ключовото решение как да регулират световния пазар за въглеродни емисии.

Гутериш заяви, че "международната общност пропусна важна възможност да покаже по-голяма амбиция за намаляване на последствията, адаптация и финансиране за овладяване на климатичната криза. Ние не трябва да се предаваме и няма да се предадем."

В заключителната декларация се говори за "спешна нужда" да се намалят емисиите на парникови газове в съответствие с Парижкото споразумение от 2015 г. Но в нея отсъства изрично изискване страните догодина да внесат по-амбициозни предложения за целите за парниковите емисии - нещо, за което настояваха развиващите се страни и природозащитниците.

Министърът на околната среда на Чили Каролина Шмид, която председателстваше конференцията, заяви, че е "натъжена", че не е постигнато споразумение за правилата на международната търговия с въглеродни емисии.

Защо не успяха да се споразумеят държавниците

Преговарящите отложиха за догодина ключовото решение как да регулират световния пазар за въглеродни емисии. Това е необходимо, за да се изпълни целта, заложена в споразумението за климата от Париж през 2015 година - да не се допуска повишение на световната температура с над 1,5 градуса по Целзий до края на века.

Досега светът е напът да постигне 3 до 4 градуса повишение, като последиците за много страни ще бъдат драматични.

Въглеродният пазар поставя цена на емисиите въглероден диоксид, основният газ, предизвикващ парников ефект, и позволява на страните и компаниите да търгуват с квотите за въглеродни емисии, които могат постепенно да се намаляват и така да се насърчава прилагането на нисковъглеродни технологии.

Европейски държави и други страни посочиха, че е по-добре да няма споразумение как да се управлява търговията на квотите за въглероден диоксид, отколкото да има слабо споразумение.

Парижкото споразумение може да е жертва на катастрофа, при която виновникът е избягал, извършена от шепа мощни въглеродни икономики, но те са на грешната страна в битката, на неправилната страна на историята, каза Дженифър Морган, изпълнителен директор на "Грийнпийс интернешънъл".

Блокиращите климатичните преговори Бразилия и Саудитска Арабия, подпомогнати от безотговорното слабо чилийско ръководство, въртят сделки с въглеродния диоксид и мачкат учените и гражданското общество, каза тя.

Делегатите на конференцията все пак отбелязаха известен напредък по отношение на финансовата помощ за бедните страни, за да ги компенсират за последиците от тежките природни катастрофи, което е един от най-належащите проблеми на малките островни държави. Това стана въпреки силната съпротива от страна на САЩ към всяка клауза, която държи големите замърсители отговорни за щетите, причинени от техните емисии. Преди четири години страните се съгласиха да отделят 100 милиарда долара годишно към 2020 г. за подкрепа на развиващите се страни, но засега събраната сума е далеч от тази цел.

На следващата климатична конференция в Глазгоу догодина отново ще бъде обсъждан въпросът за поставянето на по-амбициозни средносрочни цели. САЩ няма да участват в много от тези разговори, след като президентът Доналд Тръмп обяви оттеглянето на страната си от Парижкото споразумение, което ще влезе в сила на 4 ноември 2020 г.