Турската армия ще пресече скоро границата между Турция и Сирия заедно със Свободната сирийска армия, предадоха Ройтерс и ТАСС, като се позоваха на съобщение в Туитър от тази сутрин на отговарящия за връзките с обществеността в турското президентство Фахреттин Алтун.

"Турските военни заедно със Свободната сирийска армия в най-скоро време ще пресекат границата между Турция и Сирия", написа той.

Алтун се обърна и към сирийските кюрди и отбеляза, че "те могат или да се предадат, или Турция ще спре опитите им да попречат на турските усилия за борба с терористичната групировка "Ислямска държава".

В района на турския пограничен град Акчакале, който се намира срещу сирийския Тал Абияд, очевидец, цитиран от Ройтерс, видял гаубици, разположени зад землени укрепления от турската страна на границата и насочени към Сирия.

На около 60 км на запад бяха разположени два камиона със системи за залпов огън, също зад землени укрепления, в района на Суруч, който се намира срещу сирийския град Кобане. В района беше разположена и артилерия, а войници се разхождаха из намиращ се недалеч военен лагер.

Мустафа Бали от оглавяваните от кюрдите Сирийски демократични сили заяви, че струпването на турски военни сили, както и информацията за допълнителна мобилизация на подкрепяни от Турция сирийски бунтовници, показва, че "атаката е неминуема".

Турската артилерия вече стреля

В същото време телевизионният канал "Ал Арабия" съобщи, че артилерията на турската армия е открила огън по позициите на кюрдските формирования, влизащи в коалицията "Сирийски демократични сили" (СДС), в пограничния район Рас ал Аин. Няма постъпили данни за убити и ранени сред кюрдските бойци, предаде ТАСС.

Вчера на обстрел бяха подложени отбранителни рубежи на кюрдите в околностите на град Тал Абияд в северната част на провинция Ракка. Същия ден турските военновъздушни сили атакуваха щаба на СДС в района Тал Тауил в околностите на град Ал Маликия (провинция Хасака). Въздушни удари бяха нанесени и по пограничния район между Сирия и Ирак близо до граничния пункт в Сималк, където в резултат бяха разрушени два моста.

Дамаск определи действията на турската авиация и артилерия на общата граница като агресия и нарушение на суверенитета на Сирия, отбелязва ТАСС.

Кюрдите ще отвърнат на удара

Кюрдските формирования, влизащи в състава на коалицията "Сирийски демократични сили", се заканиха да окажат въоръжена съпротива на турските войски. Това заяви вчера пред американския вестник "Ню Йорк таймс" командирът на кюрдите в състава на СДС Мазлум Кобани, цитиран от ТАСС.

"Ще се съпротивляваме", заяви той в отговор на въпрос за реакцията при възможна операция на Анкара. "Воюваме вече седем години и сме готови да продължим да воюваме още толкова", добави Кобани.

По негово мнение с решението си да изтеглят войските си от Северна Сирия, САЩ показват двойственост в политиката си по отношение на сирийските кюрди. "Не трябва да има никаква двойственост", отбеляза Кобани. Той призова американския народ "да окаже натиск на политиците и военните си, за да бъде прекратена атаката от страна на Турция".

Сигнали от най-високо ниво в САЩ

Междувременно, стана ясно, че американският президент Доналд Тръмп е провел серия от разговори с американския министър на отбраната Марк Еспър и с председателя на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на Съединените щати Марк Майли относно възможен удар на Анкара. Или двамата души, които във вторник отправиха предупреждение към "турските си колеги, че едностранна акция създава рискове за Турция".

"За съжаление, Турция избра да действа едностранно", добави говорителят на Пентагона Джонатан Хофман, както и уточни, че в резултат на страната му са преместили "американските сили в Северна Сирия - от пътя на потенциалното турско нахлуване" с цел безопасност.

"Не сме правили никакви промени в присъствието на силите си в Сирия към момента", казва още Хофман.

Среща Тръмп-Ердоган на 13 ноември

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще се срещне с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган във Вашингтон на 13 ноември, предава Anadolu Agency. Новините за срещата циркулираха в информационното пространство, но Тръмп го потвърди официално в социалната мрежа "Туитър", на фона на критиките от страна на Демократическата и Републиканската партии за изтеглянето на американските войски от Североизточна Сирия.

"Толкова много хора удобно забравят, че Турция е голям търговски партньор на Съединените щати, всъщност те правят структурната стоманена рамка за нашия изтребител F-35", каза Тръмп при обявяването на срещата на 13 ноември.

"Те също бяха добри, като ми помогнаха да спася много животи в провинция Идлиб и върнаха, в много добро здраве, по моя молба, пастор Брънсън, който имаше дълга присъда", каза Тръмп.

Брънсън беше арестуван през декември 2016 година в егейската провинция Измир и обвинен, че е член на терористичната организация ФЕТО, групировка, обвинявана за неуспелия преврат през 2016 година. Миналия октомври той бе освободен, припомня агенцията.

Тръмп повтори, че Турция е "важен член с добри позиции в НАТО", на фона на зачестилите критики от страна на САЩ, че членовете на НАТО не спазват своите отговорности пред съюза.

Той обаче предупреди отново Турция за възможни икономически последици, ако се водят "непредвидени или ненужни битки" и отбеляза, че 50 американски войници ще останат в този район на Сирия.

Тръмп е изправен пред нарастващ натиск у дома, след като Белият дом обяви, че САЩ ще изтеглят сили от Североизточна Сирия преди "дълго планирана" турска операция. Към недоволните демократи се присъединиха и републиканци, водени от Линдзи Греъм и Мич Макконъл, които изразиха загриженост относно изтеглянето на войските.