В последните няколко дни САЩ показаха завидна способност да са навсякъде, където имат интерес да бъдат и да останат, където гори или е на път да се запали.

Няма пропусната гореща точка от американската дипломация: Русия, Китай, Афганистан, Индия, Кувейт, Ирак, Иран, Израел, палестинците, Куба, Виетнам, Филипините, Беларус.

Със сигурност ярка дипломатическа диря ще оставят срещите с висши представители на тези страни, или посланията, отправени по техен адрес.

От съобщенията на световните агенции някъде лъха на оптимизъм, другаде в ход бяха вкарани редовните предупреждения.

Ето един опит за обобщение на случилото се през заветната последна седмица на юли.

САЩ и Русия: Напред към прагматизма за по-сигурен свят

Висши дипломати от Съединените щати и Русия направиха в сряда това, което Държавният департамент определи като "съдържателни и професионални" разговори по контрола на оръжията и други стратегически въпроси. И това въпреки безброй други различия в двустранните отношения.

Държавният департамент заяви, че дискусиите в Женева не са довели до пробив, но заявиха, че е постигнат минимумът за положителен резултат от такива преговори: споразумение да се срещнем отново в контекста на разговорите, одобрени от президентите Джо Байдън и Владимир Путин. "Оставаме ангажирани, дори във време на напрежение, да осигурим предвидимост и да намалим риска от въоръжен конфликт и заплаха от ядрена война", се казва в изявление на ведомството, което Асошиейтед прес цитира.

Вашингтон остава привързан към намаляването на риска от въоръжен конфликт и на заплахата от ядрена война, посочва още Държавният департамент.

В кратко изявление руското външно министерство заяви, че разговорите в сряда са били "цялостно обсъждане на подходите на страните за поддържане на стратегическата стабилност, перспективите за контрол на въоръженията и мерките за намаляване на рисковете".

Путин и Байдън дават приоритет на избягването на нова надпревара в ядрените оръжия. И сега Москва и Вашингтон продължиха в Женева стратегическия диалог помежду си, започнал на брега на езерото Леман (Женевското езеро) през юни от двамата президенти. Целта на подновяването на диалога е стабилизиране на силно влошените двустранни отношения.

Но напрежението между двете страни остава. САЩ заплашиха да вземат мерки, ако Русия не спре вълната от кибератаки, които според американските власти идват в голямата си част от руската територия. Русия отрича да има каквато и да е отговорност.

Джо Байдън за пореден път разкритикува руския си колега в реч пред разузнавателните служби, като обвини Русия, че работи отново, за да повлияе на американските избори, подобно на кампанията, водена през 2016 г.

САЩ и Китай: Кой кого

Откакто президентът Джо Байдън встъпи в длъжност през януари, САЩ критикуваха Китай по редица въпроси, като се започне от човешките права и се стигне до териториалните амбиции.

Пекин многократно заявява, че Вашингтон не може да очаква сътрудничество и в същото време да потиска възхода на Китай.

Правителството на Байдън на свой ред изтъква, че ще се стреми към сътрудничество в определени области например климата, но и признава, че ще се конфронтира с Китай по други, например човешките права, определяйки отношенията едновременно като кооперативни, конкурентни и съпернически.

Заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман, в центъра, води делегация по време на разговори с китайски представители, 26 юли

Снимка: AP/БТА

Така и не стана ясно постигнаха ли по-сериозно смекчаване в двустранните отношения разговорите на пристигналата на посещение в Китай (първо на представител на Джо Байдън в тази страна) на заместник-държавния секретар на САЩ Уенди Шърман с китайския заместник-външен министър Сие Фън. Двамата се срещнаха в северния китайски град Тянцзин.

Но след срещата им Сие обвини правителството на Байдън, че опитва да сдържа и потиска развитието на Китай, че то е виновно за навлизането на двустранните отношения в "задънена улица".

Сие призова Вашингтон да промени "силно погрешното си мислене и опасната си политика".

Заместник държавният секретар на САЩ Уенди Шърман, вляво в центъра, се срещна с китайския външен министър Ван И, 26 юли

Снимка: AP/БТА

Основната причина, на която се дължат усложненията в двустранните отношения, е това, че американците градят образ на Китай като "въображаем враг", беше цитиран в съобщение да казва зам.-министър Сие.

Все пак той заяви, че Китай се стреми да намери общ език с Вашингтон, като загърби различията помежду им, което обаче показва фундаменталната разлика в подхода на двете страни към двустранните отношения.

В отговор Уенди Шърман призова Китай да погледне отвъд различията и като отговорна сила да работи със САЩ по сложни глобални въпроси като климата и пандемията от Covid-19.

Има някои неща, които са по-важни от конкретните различия и които са глобална отговорност на големите сили", каза Шърман в телефонното интервю за Асошиейтед прес, дадено след срещата й със Сие и с китайския външен министър Ван И.

Същевременно във Вашингтон новият посланик на Китай в САЩ Цин Ган пожела на Съединените щати да постигнат победа срещу Covid и каза, че има голям потенциал в двустранните отношения.

Цин пристигна в американската столица дни след преговорите между заместник-държавната секретарка на САЩ Уенди Шърман и високопоставени китайски дипломати.

Твърдо вярвам, че вратата на отношенията между Китай и САЩ, която вече е отворена, не може и не бива да бъде затваряна, каза Цин пред репортери в резиденцията си във Вашингтон, след като пристигна там от летището.

САЩ и Индия: Вечно приятелство

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен е третият високопоставен служител в администрацията на Байдън, който посети Делхи след министъра на отбраната Лойд Остин през март и специалния пратеник по климатичните промени Джон Кери през април.

Антони Блинкен пристигна в Индия във вторник, за да обсъди укрепването на индо-тихоокеанското сътрудничество, разглеждано като противовес на Китай, както и спазването на правата на човека.

Вашингтон отдавна разглежда Индия като ключов партньор в усилията за потискане на нарастващата самоувереност на Китай в региона. САЩ и Индия са част от Quad - група, която включва също Япония и Австралия - съюзници в региона, помагащи за справяне с нарастващата икономическа и военна мощ на Китай. Вашингтон разчита повече от всякога на този свой ключов съюзник по въпроси и за Афганистан.

Визитата на Блинкен обаче започна със среща в сряда в Делхи с тибетския будистки монах Геше Дорджи Дамдул, който е представител на тибетското правителство в изгнание и приближен на Далай Лама.

Според съобщението на т.нар. Централна тибетска администрация разговорът се е състоял по време на среща на Блинкън с представители на гражданското общество в Индия.

Местните медии съобщиха, че на срещата с лидерите на граждански организации не е била повдигана горещата за Китай тема за Тибет, а разговорите са били за отношенията между религиозните общности, свободата на медиите, фермерските протести и правата на малцинствата.

Ройтерс съобщи, че на срещата си с представителите на гражданското общество първият дипломат на САЩ е декларирал, че отношенията между САЩ и Индия са сред "най-важните в света" и че двата народа "вярват в човешкото достойнство и равните възможности, във върховенството на закона и основните свободи, включително свободата на религиите и вярванията".

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен говори по време на съвместна пресконференция с индийския външен министър Субраманьям Джайшанкар в Делхи, Индия, сряда, 28 юли 2021 г.

Снимка: AP/БТА

Именно в Делхи американският държавен секретар отправи предупреждение за опасността от отстъпление от демокрацията. Той отбеляза, че "нашите две демокрации се развиват напред и ние говорим за това като приятели".

На пресконференция с индийския си колега Субраманьям Джайшанкар Блинкен заяви, че Индия има решаващо значение за осигуряването на стабилност и просперитет в Индо-Тихоокеанския район.

Джайшанкар на свой ред каза, че двете страни са готови да си сътрудничат в борбата срещу covid, и че с Блинкeн са обсъдили разширяване на производството на ваксини, за да станат те достъпни в цял свят. По думите му през 2021 г. Индия и САЩ си сътрудничат и в други области като отбраната и сигурността, насърчаването на търговията и инвестициите, и решаването на проблеми, свързани с климатичните промени.

От Индия Антъни Блинкън отпътува за Кувейт.

САЩ и Кувейт: Преден армейски пост и още нещо

Кувейт е твърд съюзник на САЩ, откакто войната в Персийския залив през 1991 г. изгони окупационните иракски сили на Саддам Хюсеин. Страната, малко по-малка от американския щат Ню Джърси, е домакин на около 13 500 американски войници, повечето от които са базирани в лагер Арифджан, южно от Кувейт сити. В Кувейт се намира и регионалното военно командване на американската армия.

По време на посещението си в малък, богат на петрол Кувейт в четвъртък, Антони Блинкен не обяви никаква сделка, но отправи важни послания.

САЩ и Афганистан: А сега накъде

И без да посети страната, в която САЩ водят най-продължителната война, американската топ дипломация в лицето на Блинкен говори и в Индия, и в Кувейт за един пост американски Афганистан.

Бързото завладяване от талибаните на огромни части от афганистанската територия за по-малко от три месеца, в рамките на офанзива по всички направления, тревожи Индия и другите съседи на Афганистан, на фона на почти приключилото окончателно изтегляне на международните сили, присъстващи от 20 години в страната, отбеляза Франс прес.

Афганистан ще се превърне в "държава парий", ако талибаните дойдат на власт със сила и "извършат жестокости срещу населението", предупреди в Делхи Блинкен. Той определи като "дълбоко обезпокоителни" съобщенията за жестокости, извършени от талибаните по време на общата им офанзива в районите, които те са поставили под свой контрол.

"Афганистан, който не зачита правата на своето население, Афганистан, който извършва жестокости срещу собственото си население, ще се превърне в държава парий", каза Антъни Блинкен.

"Талибаните казват, че искат международно признание, международна подкрепа за Афганистан, вероятно искат лидерите им да могат да пътуват свободно по света, отмяна на санкциите и т.н. В такъв случай, вземането на властта със сила и нарушаването на правата на техния народ не е правилният начин да го постигнат", заяви американският държавен секретар по време на пресконференцията с индийския си колега Джайшанкар.

Във връзка с дългогодишния престой в Афганистан, като гръм се стовари и отговорността към местните служители, работили за американската администрация и военните.

Съединените щати водят преговори с Кувейт и други държави дали могат да приемат афганистанци, които подкрепиха американските военни усилия и биха могли да се изправят срещу атаките за отмъщение на талибаните, ако останат в Афганистан, заяви Блинкен в Кувейт.

Докато американските войски завършват изтеглянето си от Афганистан, администрацията на Байдън е подложена на силен натиск да евакуира бързо афганистанските преводачи, шофьори и други работници, които са помагали на американските сили по време на войната от две десетилетия и сега са изложени на риск от възмездие от талибаните.

"Съединените щати се ангажират да помагат на онези, които ни помогнаха през нашето време в Афганистан през последните 20 години", каза Блинкен на съвместна пресконференция с кувейтския си колега Ахмед Насер Ал Мохамед Ал Сабах. "Ние активно участваме в този процес и най-вече в планирането на преместването на тези смели афганистанци и техните семейства.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен се качва на самолета си, за да се завърне в САЩ, Кувейт сити, 29 юли

Снимка: AP/БТА

Планирането на евакуация, което би могло да засегне десетки хиляди афганистанци, идва на живот, когато талибаните придобиват все по-голяма сила в цял Афганистан, завземат части от провинцията и подхранват страховете от бъдеще с насилие. Жертвите на цивилно население са се увеличили през първата половина на годината, според доклад на ООН. Афганистанските съюзници се оплакват от бюрократичен кошмар, когато се опитват да получат специалните имигрантски визи, предлагани на чуждестранни граждани, за които се смята, че се нуждаят от закрила, поради сътрудничеството им с правителството на САЩ.

Има повече от 18 000 заявления за виза, някои от които за около три години.

САЩ - Иран: Ядрена сделка или не, по-вероятно - не

Съвсем на място, именно в Кувейт, Блинкен постави пръст в раната Иран. Държавният секретар отхвърли критиките от страна на върховния лидер аятолах Али Хаменей, че "упоритата" позиция на Америка е виновна за забавените преговори за сегашното одрипавяло ядрено споразумение на Техеран със световните сили, отбеляза АП. Очевидният призив на Хаменей за по-състезателен подход към Запада в сряда дойде, когато негововото протеже, новоизбраният президент, хардлайнерът, Ебрахим Раиси, от следващата седмица ще оглави гражданското правителство на страната.

Надеждите за бързо връщане към споразумението, което би облекчило санкциите срещу Иран в замяна на ограничаване на ядрената му програма, избледняват още повече, след като последният кръг от непреки преговори между Иран и САЩ във Виена се провали миналия месец.

"Мисля че ясно демонстрирахме нашата добросъвестност и желание да се върнем към взаимно спазване на ядреното споразумение", каза Блинкен. "Този процес не може да продължи безкрайно."

Той добави: "Топката остава в двора на Иран".

Техеран отхвърли такова твърдение, настоявайки, че тъй като САЩ, при бившия президент Доналд Тръмп, отмениха знаковата сделка от 2015 г., първо трябва да предприемат действия за отмяна на осакатяващите санкции.

САЩ - Израел и палестинците

Външният министър на Кувейт Ахмед Насер Ал Мохамед Ал Сабах, застанал до Блинкен, изглежда отхвърля всяко предположение, че страната му ще бъде следващата, която ще се присъедини към споразуменията за нормализация, на които САЩ посредничат, с Израел, както неговите съседи от Персийския залив, Обединените арабски емирства и Бахрейн, направиха миналата година. "Това е цялата борба на палестинците, над 73 години изпитание", каза Ахмед Насър Ал Мохамед Ал Сабах. "Ние наистина мислим, че единственото жизнеспособно решение е решението с две държави. И ако загубим фокуса върху това, тогава това може да бъде изложено на ... опасност. "

Така наречените "Авраамови споразумения" (между Израел, Емирствата и Бахрейн) обърнаха десетилетната арабска политика за разрешаване на израелско-палестинския конфликт и предизвикаха силна негативна реакция от палестинците.

САЩ и Куба: Исканията на кубинците да се уважат

Няма как в тези размирни за Куба времена САЩ да си мълчат.

"Демокрациите по целия свят се обединяват в подкрепа на кубинския народ, призовавайки кубинското правителство да уважи исканията на кубинците за универсални човешки права", заяви Антъни Блинкън. Това държавният секретар каза, след като външните министри на 20 страни (плюс САЩ) осъдиха масовите арести в Куба и призоваха за пълно възстановяване на достъпа до интернет в островната държава, разтърсвана в последно време от политически вълнения.

Миналата седмица САЩ наложиха санкции на кубински силов министър, както и на подразделение на специалните сили към вътрешното министерство за нарушаване на човешки права при репресии срещу антиправителствени протести по-рано този месец.

Протестите бяха срещу икономическа криза, справянето на правителството с пандемията от коронавируса и неотдавнашни ограничения на граждански права. Стотици активисти бяха задържани.

Дипломацията, разбира се, има и дъх на барут

Шефът на Пентагона Лойд Остин посети Виетнам, Сингапур и Филипините, за да засвидетелства ползите от военното сътрудничество със САЩ в региона - на фона на засилване на териториалните претенции на Китай върху острови в Южнокитайско море.

В Ханой - в нов опит за преодоляване на наследството от Виетнамската война, Остин се срещна с министъра на отбраната на Виетнам Фан Ван Занг. Остин е първият висш член на правителството на президента Джо Байдън, който посещава Виетнам.

Двамата министри разговаряха за разчистването на останалите от войната противопехотни мини и преодоляването на последиците от използвания през войната хербицид, известен като "оранжев агент". Подписаха меморандум за разбирателство за издирване и връщане в САЩ на тленните останки на убити американски войници.

Остин заяви, че Вашингтон ще помогне на Ханой да подобри потенциала на бойния си флот. Но по-рано този месец номинираният за американски посланик в Ханой Марк Напър каза, че Вашингтон ще засили отношенията си с Ханой в сферата на сигурността само ако виетнамската страна подобри състоянието на човешките права.

Във Филипините САЩ получиха уверение - и то лично от президента Родриго Дутерте, че страната му няма да излезе от военното споразумение със САЩ. След като на няколко пъти от година насам договорът беше пред прекратяване от страна на Манила, сега филипинската министърка на отбраната Делфин Лорензана обяви, че "след среща между Лойд Остин и президента Дутерте, президентът реши да изтегли писмото си за излизане от договора".

Остин приветства решението на Дутерте и подчерта, че алиансът между САЩ и Филипините е жизненоважен за сигурността, стабилността и просперитета на Индо-тихоокеанската зона.

САЩ - Ирак: Бойната мисия приключва

Като капак в дипломацията се включи и президентът Джо Байдън.

САЩ ще прекратят бойната си мисия в Ирак до края на годината, потвърди в понеделник президентът Джо Байдън на среща с иракския премиер Мустафа ал Кадими в Белия дом.

Байдън заяви, че американските войски ще продължат да обучават и да помагат на иракските сили, докато се бият с "Ислямска държава".

САЩ имат около 2500 войници в Ирак след поредица от съкращения през последните години. Техните задачи включват антитерористични операции и обучение на иракските сили за сигурност, напомниха американските медии.

Американското военно присъствие в Ирак се превърна в огнище между двама съюзници, след като администрацията на Тръмп постави на мушката иранския генерал Касем Солеймани с фатален удар с дрон през 2020 г.

"Няма нужда от никакви чуждестранни бойни сили на иракска земя", каза Ал Кадими пред Асошиейтед прес в неделя. Той не предостави график за напускане на американските войски, но каза, че силите за сигурност и армията на Ирак са в състояние да защитят страната без войските на коалицията, ръководени от САЩ.

"Бих искал да благодаря на американския народ от името на целия народ на Ирак", каза иракският премиер по време на срещата в Овалния кабинет с Байдън, цитиран от USAToday. "Днес нашата нация е по -силна от всякога."

Антъни Кордесман, експерт по Близкия изток в Центъра за стратегически и международни изследвания, заяви, че изтеглянето на американските войски ще облекчи политическия натиск върху Ал Кадими от проиранските милиции и вътрешното напрежение на Ирак.

Ако военната ситуация в региона се промени или през следващите месеци настъпи масово възраждане на тероризма, американските войски могат да бъдат бързо отново разположени там, коментира експертът.

Като знак на приятелство САЩ върнаха на Багдад ценни артефакти, откраднати преди години.

САЩ и Беларус: Помощта продължава

Байдън прие в Белия дом беларуската опозиционни лидерка Светлана Тихановска, която живее в изгнание в Литва, но от повече от 10 дни е във Вашингтон.

"САЩ застават на страната на беларуския народ в неговия стремеж към демокрация и универсални човешки права", заяви Байдън в туит по повод на срещата, придружаван от снимка, на която той се вижда да разговаря с Тихановска.

Опозиционерката, която твърди, че е спечелила президентските избори в Беларус миналата година, благодари на Байдън за "могъщия знак на солидарност с милионите храбри жители на Беларус, които се борят мирно за своята свобода".

Тихановска каза, че е поискала от Байдън неговата помощ за това Беларус за премине към демокрация чрез ненасилствени методи. Байдън пък й е казал, че в света продължава борбата между автокрация и демокрация.

Опозиционната лидерка преди това се срещна с Блинкен, на когото предаде списък с държавни беларуски компании, срещу които САЩ трябва, според нея, да приемат санкции или да засилят вече съществуващите санкции.

Американската дипломация в действие

В изявление на Антъни Блинкен от преди няколко месеца, качено на интернет страницата на Държавния департамент, може да се прочете признанието, че тези, които провеждат външна политика, не винаги са вършили добра работа, обвързвайки я с нуждите и стремежите на американския народ. В резултат на това от известно време американците задават трудни, но справедливи въпроси за това какво правим, как ръководим наистина, дали изобщо трябва да ръководим.

"Имайки това предвид, ние определихме външнополитическите приоритети за администрацията на Байдън, като зададохме няколко прости въпроса:

  • Какво ще означава нашата външна политика за американските работници и техните семейства?
  • Какво трябва да направим по света, за да станем по-силни тук у дома?
  • И какво трябва да направим у дома, за да станем по-силни в света?

Отговорите на тези въпроси днес не са същите като през 2017 или 2009 г. Да, много от нас, служещи в администрацията на Байдън, също гордо служеха на президента Обама. И ние свършихме много добра работа, за да възстановим лидерството на Америка в света; за постигане на трудно спечелени дипломатически пробиви, като сделката, която спря Иран да произвежда ядрено оръжие; и да обединим света за справяне с изменението на климата. Нашата външна политика е адекватна на момента, както би трябвало за всяка добра стратегия, казва Блинкен.